Kossakówny w Szczecinie!

14 czerwca (w piątek) 2019 roku, o godzinie 17.30 w Sali Stefana Flukowskiego w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się niepowtarzalne spotkanie literackie.

Organizatorzy: Książnica Pomorska, Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Oficyna R zapraszają na pierwsze w historii kultury spotkanie badaczy rodziny Kossaków.

Gośćmi Książnicy Pomorskiej będą: prof. Elżbieta Hurnik, specjalistka od Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dr Joanna Jurgała-Jureczka, znawczyni Zofii Kossak, Kapsyda Kobro-Okołowicz, badaczka losów Jadwigi Witkiewiczowej i Rafał Podraza, specjalista od Magdaleny Samozwaniec. Spotkanie poprowadzi Jolanta Liskowacka.

Panel dyskusyjny o Kossakównach, nieodrodnych córkach rodu, będzie okazją do zadania

pytań znakomitym gościom. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa twórczości wybitnych Kossakówien, a udostępniona z zasobów Książnicy Pomorskiej; będzie wystawiony publicznie po raz pierwszy obraz protoplasty rodu Kossaków, Juliusza, a rarytasem spotkania okaże się zapewne nieznane opowiadanie Zofii Kossak, które w archiwach odnalazła kilka tygodni temu dr Jurgała-Jureczka!

Zwieńczeniem spotkania będzie prezentacja publikacji pt. Kossakówny, czyli zbioru czterech gawęd o wybitnych Kossakównach, pióra zaproszonych autorów, a wydana przez Książnicę Pomorską.

Takiego wydarzenia nie można pominąć!

Zapraszamy.

Wstęp wolny

ZA MOMENT WIOSNA…

14 marca 2019 r., o godz. 17.30 odbędzie się w sali multimedialnej w Pałacu Młodzieży, przy Al. Piastów 7 w Szczecinie, 58. wieczór W PAŁACU literacko pn. W KRĘGU KOBIET, W KRĘGU POETEK….

Wydarzenie inauguruje IV Szczecińską Wiosnę Poezji, a tym samym rozpoczyna kolejną edycję projektu realizowanego od kilku lat przez ZLP Oddział Szczecin, pn. Szczecińskie Promocje Literatury, dofinansowanego przez Miasto Szczecin.

Publiczność i sympatyków pałacowych wieczorów zapraszamy na spotkanie z gronem Pań –Poetek związanych z literackim środowiskiem ZLP. Marcowy wieczór będzie ofiarowany Muzom. Do rozmowy w kręgu zasiądzie siedem poetek: nestorka policka Helena Pilarska, Danuta-Romana Słowik ze Stargardu, a ze Szczecina Krystyna Rodzewicz, Barbara Moraczewska-Jankowska, Małgorzata Hrycaj, Magdalena Sowińska i Edyta Rauhut. Krąg kobiet, krąg poetek… zaprezentuje Róża Czerniawska-Karcz, moderatorka spotkania. W wiosennej aurze wybrzmią wiersze odsłaniające siedem światów, siedem stanów emocji, siedem obrazów wrażliwości artystycznej… Tę rozmowę poetycką uświetni swoim śpiewem Aneta Hryckiewicz, która przywoła piosenki z repertuaru znakomitych artystek, m.in. Anny German, Hanki Ordonówny czy Alicji Majewskiej.

To będzie kolejny niezapomniany wieczór, jak zawsze w niepowtarzalnej scenerii pałacowego wnętrza. ZAPRASZAMY!

Wstęp WOLNY.

Możliwość nabycia książek występujących autorek.

Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach i Związek Literatów Polskich / Oddział w Szczecinie zapraszają młodzież oraz miłośników literatury i historii regionu

15 marca (piątek) 2019 o godz. 18 na spotkanie autorskie i rozmowy z Danutą Romaną Słowik, szczecińską poetką, prozatorką, publicystką, animatorką kultury i malarką. Obecnie przebywa w Nadrenii – Palatynacie. Jest autorką powieści pt. „ROZMOWA… Z JEDNEJ NOCY”, wydanej przez ZLP/Oddział w Szczecinie w serii: akcent, Hogben 2017, poruszająca losy szczecińskich bohaterów, Polaków po politycznym wydarzeniu w 1989 roku, jakim był Okrągły Stół. Jest to promocja jej powieści, upamiętniająca 30-lecie po tym wydarzeniu, ale zarówno prezentacji jej dorobku pisarskiego z pasją malarstwa i rysowania włącznie.

Spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”, odbędzie się w Dziale Regionalnym przy ul. Wojska Polskiego 15 (I-piętro).

Po spotkaniu będzie można zakupić książki autorki.

Spotkanie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz, szczecińska literatka.

Serdecznie zapraszamy (wstęp wolny)

ROZPOCZĄĆ LIRYCZNIE KOLEJNY ROK… W INKU

30 stycznia 2019 r.(środa), o godz. 18.00 w sali kinowej i kominkowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie odbędzie się spotkanie promocyjne debiutanckiego tomu poezji Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej. Poetka Zaprezentuje swoją propozycję poezji DO ROZWAŻENIA… Tom wierszy, 57. pozycja w VII edycji serii:akcent,  wydano nakładem ZLP O. Szczecin. A oto kilka słów o tej poezji redaktorki serii i autorki wstępu:

„Nowy poetycki byt. Szczególnie ważny, szczególnie cenny dla Autorki, Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej, która proponuje swój debiutancki tomik pod znaczącym tytułem Do rozważenia… Proponuje go Czytelnikowi poezji, smakoszowi słowa, tropicielowi znaczeń, odkrywcy emocji i degustatorowi smaków życia. Kompozycja tomu nie jest wyszukana, więc nie przytłacza, nie zaskakuje…. Wszak  wszystko się dopiero zaczyna w artystycznej biografii Autorki, więc Poetka na wstępie swojej przygody z poezją (która trwa już nieśmiało, w ukryciu, od dziesiątków lat), zaprasza przede wszystkim do rozważenia… z akcentem artystycznym, jej indywidualnych doświadczeń i odniesień literackich, smaków malarskich, empatii emocjonalnych czy dramatów, czasem też tragedii  egzystencjalnych, subtelnie skrytych między wersami a nie nachalnie ekshibicjonistycznych.

Swoją Do rozważenia… opowieść poetycką komponuje Barbara Moraczewska-Jankowska w niewielkich cyklach tematycznych, które pozornie  tylko są jednoznacznie czytelne, np. na  autorskiej fotografii  pejzażu ze złotymi kaczkami  z dopiskiem DAWNIEJ, bo za tym obrazkiem wyłania się nieoczekiwanie AUTOPORTRET Z ŻALEM (…)  z nadzieją/  złodziejem/  odcieni/  z palety/ złych barw//”.

Owe barwy, nie tylko w kolorze sepii ze starej fotografii, rozbłysną przed oczyma publiczności na ekranie w  przygotowanej prezentacji multimedialnej a wieczór uświetnią muzycznie i rodzinnie Marta Jankowska I Monika Jankowska-Janicka.

Zatem serdecznie

ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

Możliwość nabycia książek

Z ŻÓŁTYM KALENDARZEM …noworocznie W PAŁACU literacko…

17 stycznia 2019 roku o godz.17.30 odbędzie się 57.wieczór W PAŁACU literacko, w cyklu: spotkania z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi.

W Nowym Roku zapraszamy na pierwsze spotkanie autorskie, a będzie nim wieczór ze znanym szczecińskim marynistą, kapitanem Józefem Gawłowiczem. Jednak rozmowa (którą poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz) nie będzie poświęcona, tym razem, jedynie twórczości marynistycznej szczecińskiego pisarza, lecz prezentacji najnowszej książki Autora, a wydanej, w ostatnim kwartale ubiegłego roku, publikacji Niezwykły ANDRZEJ DZIATLIK · Twórczość · Morze · Jego czasy. Według samego Autora – Celem (…) monografii jest przybliżenie [Czytelnikom] człowieka spoza floty, swoją sztuką mocno związanego z morzem. Artysty wielu talentów: rysownika, ilustratora, grafika, znakomitego – o światowej sławie – plakacisty; satyryka, dziennikarza felietonisty; podróżnika.

Kapitan Józef Gawłowicz swoją urzekającą gawędą w stylu „wilka morskiego” znów zabierze Słuchaczy w niepowtarzalnie urokliwe miejsca i… czasy. Posłużą mu do tego karty z Żółtego Kalendarza z Rudobrodym Bosmanem. Artysta Andrzej Dziatlik, mocno związany biografią ze Szczecinem, zapisał się bowiem tym kalendarzem na zawsze w historii PŻM. Książka o Nim dopełni kapitańskie opowieści.

ZAPRASZAMY.

Wstęp wolny.

Możliwość nabycia książki i… kalendarza!

Nowa książka na NOWY ROK…

Jeszcze w Starym Roku 2018 ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH Oddział w Szczecinie oraz KRYSTYNA MAKSYMOWICZ ze swoimi podopiecznymi z Grupy teatralno-wokalnej ESPERO przy Polskim Związku Niewidomych w Szczecinie zapraszają na nietypową promocję nowej książki, która odbędzie się

9 stycznia 2019 roku, o godzinie 18.00 w sali kinowej i kominkowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Powieść Barbary Stenki „Tata, gotuj kisiel!” zrealizowano w formie audiobooka z dofinansowania ze środków Miasta Szczecin.

To będzie nietypowa literacka prezentacja, bo powieść dla dzieci i młodzieży znanej szczecińskiej pisarki, poetki, autorki scenariuszy, słuchowisk i piosenek, Barbary Stenki, zaprezentuje jako książkę mówioną Krystyna Maksymowicz z Grupą ESPERO. Niewidome i niedowidzące panie zachęcone przez Krystynę Maksymowicz, szczecińską aktorkę, wzięły udział w nagraniu powieści. Zamysłem inspiratorki nagrania było oddanie audiobooka przede wszystkim dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo. Lecz odbiorcami audiobooka będą także wszyscy ci, którzy kochają książki.

Dlaczego właśnie „Tata, gotuj kisiel!”? Może dlatego, że… akcja powieści jest umiejscowiona w Szczecinie. Główna bohaterka mieszka w Śródmieściu naszego miasta, ale razem z nią poznajemy także okolice Szczecina: wędrujemy po Tanowie, Głębokim. Spokojne życie Aśki komplikuje się, gdy jej mama postanawia wyjechać na kilka miesięcy do Anglii, a mieszkanie wynająć obcej rodzinie. Dziewczynka razem z ukochaną świnką morską ląduje u babci. Babcia jest kochana, ale to jednak nie mama! Ciągle narzeka, poucza, nie pija „czarnego szampana” i do tego zaczyna chorować! Z odsieczą przybywa tata, którego Aśka nigdy wcześniej nie widziała. Tata, który według mamy jest dzikusem mieszkającym w ciemnym lesie! Czy okaże się brakującym elementem w życiu dziewczynki?

Z całą pewnością słuchacze zyskają odpowiedzi na niejedno pytanie… posłuchają fragmentów powieści, porozmawiają o kulisach powstawania książki mówionej… i otrzymają nagranie!

To będzie interesujący wieczór z nową książką w Nowym Roku.

Do zobaczenia!

Grudniowo i z WOLNOŚCIĄ w roli głównej…

II SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2018

13grudnia 2018 r., o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży, przy Al. Piastów 7 w Szczecinie odbędzie  56. wieczór z cyklu W PAŁACU literacko.  To ostatnia promocja tego roku, a w niej prezentacja tomu prozy Roberta A. FLORCZYKA TRZY RAZY WOLNOŚĆ!

Książka to 56. pozycja w VII edycji serii:akcent,  wydana nakładem ZLP O. Szczecin z dofinansowania Miasta Szczecin.

Robert A. Florczyk to szczecinianin, poeta i publicysta, pasjonat historii Szczecina.  Jego najnowsza książka to zbiór opowiadań, których tłem wydarzeń jest właśnie Szczecin oraz jego okolice. Czas jest znamienny, bo to lata 70. i 80. XX wieku naznaczone zrywami niepodległościowymi.  Autor tomu wierszy Brama Portowa ma świadomość miejsca i czasu… Swoich bohaterów umieszcza w znanej sobie przestrzeni rodzinnego miasta. Szczecin staje się ponownie nie tylko miejscem, ale i bohaterem, miastem Wydarzeń z wolnością w tle. Miejscem realnym w swym dramatycznym wymiarze. Centrum przemian… z których idzie odpowiedzialność. Przemian, które dla bohatera staną się przeszłością powracającą w odpowiedzialności za czas, który się staje

Szczególnie znaczący jest tekst w relacji ze spotkania młodego Autora i jego kolegów z Tadeuszem Różewiczem we Wrocławiu 13 grudnia 1982 roku. To wydarzenie zostawiło ślad nie tylko w pamięci ówczesnych studentów, ale skutkowało wierszem PRZYSZLI ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ  w zapisie samego Poety. Jednakże, aby Odbiorca nie odniósł wrażenia patetycznego potraktowaniu tematu z WOLNOŚCIĄ w tle, zapewniam, że specyficzny styl, dystans epicki  nacechowany ironią, często z dużą dawką humoru w kreowaniu groteskowych postaci czy sytuacji, tworzą lekturę książki niezwykle przyjemną.

Rozmowę  z Autorem poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz, a literackie wątki prezentowanej prozy uświetni grą na altówce Marta Korzekwa, absolwentka szczecińskiej Akademii Sztuki. Wyboru  utworów muzycznych dokona opiekun artystyczny młodej altowiolistki, Zenon Lach.

 

To będzie, jak zawsze (!) niezapomniany wieczór W PAŁACU literacko.

 

ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

Możliwość nabycia książek