III Przegląd Literackich Impresji Filmowych

III Przegląd Literackich Impresji Filmowych

Przedpremiera

Przegląd Literackich Impresji Filmowych organizowany przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich i nieformalną grupę artystyczną „Iuvenis Ars” ma już swoją dwuletnią historię i nieustannie się rozwija. Wydarzenie do tej pory wpisywało się w odchody Szczecińskiej Wiosny Poezji. Pierwsza edycja, która odbyła się w 2018 roku nosiła nazwę „Poezja na ekranie” – wtedy prezentowane były filmy inspirowane utworami poetyckimi w kinie Pionier. Zeszłoroczna edycja, czyli druga odbyła się już pod ukształtowaną nazwą Przegląd Literackich Impresji Filmowych – w skrócie PLIF. Inspiracją do etiud filmowych były już nie tylko teksty poetyckie, ale również prozatorskie. W tegorocznej edycji to się nie zmieni, ale  nastąpią inne modyfikacje. Jakie? Zaraz się dowiecie.

Tegoroczny, III Przegląd Literackich Impresji Filmowych ze względu na epidemię koronawirusa odbędzie się później, niż zwykle, co oznacza, że nie będzie wpisywał się w tym roku w obchody kalendarzowej Szczecińskiej Wiosny Poezji. Odbędzie się pod hasłem „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich”. Uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć etiudy filmowe na wcześniej wspomniany temat, oczywiście inspirowaną tekstem literackim, który może znaleźć się filmie. Celem tej inicjatywy jest popularyzacja sztuki literackiej i filmowej, a także pokazanie, jak te sztuki się przenikają, uruchamiając cały proces twórczy, który nie kończy się na stworzeniu utworu tekstowego, a dopiero zaczyna – później to dzieło możemy poznawać w nowych odsłonach.

Jak już wcześniej było wspomniane, III Przegląd Literackich Impresji Filmowych odbędzie się pod hasłem „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich”. Dlaczego akurat taki temat? Marzenia są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Sprawiają, że ludzie się rozwijają, chcąc sięgnąć po swoje pragnienia. Urzeczywistniają je między innymi pisząc. Każde dzieło artystyczne znajdowało się niegdyś w sferze pragnień, które w późniejszym etapie są wyrażane i realizowane. To one są siłą napędową procesu tworzenia, na którym opiera się miedzy innymi nasz konkurs, ale nie tylko. PLIF też był kiedyś sferą marzeń, ale udało nam się go zapoczątkować. Chcecie pokazać szerszej publiczności utwór złożony z wielu klatek pełnych marzeń? Zapraszamy do udziału w PLIF-ie!

Wydarzenie ma formułę konkursu. Prace filmowe na temat brzmiący „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich” zostaną zakwalifikowane do udziału w przeglądzie przez niezależne jury, jeśli zostaną spełnione wszystkie wymagania zawarte w regulaminie. Dodatkowo najlepsze etiudy filmowe zostaną nagrodzone. Ze względu na sytuację z wiązaną z koronawirusem termin Przeglądu Literackich Impresji Filmowych 2020 zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Prace można nadsyłać do 30 września 2020 roku. Prace należy przesłać drogą elektroniczną lub pocztą:

 

  • E-mail: kontakt@zlpszczecin.pl, w tytule e-maila należy napisać: PRZEGLĄD
    LITERACKICH IMPRESJI FILMOWYCH – PLIF,
  • Pocztą na adres: ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH ODDZIAŁ W SZCZECINIE
    al. WOJSKA POLSKIEGO 90 70-482 Szczecin
    z dopiskiem: PRZEGLĄD LITERACKICH IMPRESJI FILMOWYCH – PLIF.

 

Regulamin

Zgoda na publikacje

RODO

 

Zapraszamy na stronę wydarzenia http://plif.zlpszczecin.pl/