SZCZECIN DOŁĄCZA DO SLAMOWYCH MISTRZOSTW POLSKI

SZCZECIN DOŁĄCZA DO SLAMOWYCH MISTRZOSTW POLSKI

Slamy poetyckie: eliminacje do mistrzostw Polski

Już wkrótce początek pierwszych mistrzostw slamowych w Szczecinie. Podczas trzech slamów poetyckich w Piwnicy Kany wyłoniony zostanie zwycięzca, który będzie reprezentował nasze miasto w VII Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego w Poznaniu. Wygłoszone wiersze zostaną opublikowane w okolicznościowej antologii.

W Szczecinie tej wiosny odbędą się trzy slamy poetyckie stanowiące eliminacje, podczas których wyłoniony zostanie reprezentant naszego miasta do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Poznaniu. Pierwsze wydarzenie zaplanowane zostało na 18 kwietnia 2023 roku na godzinę 18.00. Kolejne slamy odbędą się w następujących terminach: 16 maja, 13 czerwca.

W każdym z wymienionych spotkań eliminacyjnych może wziąć udział 20 osób. Zgłaszać można się mailowo (fundacjapozytywy@gmail.com). W wiadomości należy zawrzeć imię i nazwisko lub pseudonim sceniczny oraz oświadczenie, że jest się osobą pełnoletnią. Organizatorem szczecińskich eliminacji, które odbędą się w Piwnicy Kany, jest Fundacja na Rzecz Kultury i Integracji Pozytywy. Organizacja wspiera różnorodne inicjatywy kulturalne i społeczne. Jej partnerami są: Ośrodek Teatralny Kana, Piwnica Kany oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego w Szczecinie. Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” to instytucje, które objęły szczecińskie eliminacje swoim patronatem.

Wydarzenia poprowadzi szczecinianka, poetka, performerka, dziennikarka, twórczyni autorskich spektakli i performensów, slamowa mistrzyni Warszawy 2020 i mistrzyni Wrocławia 2022, Magdalena Walusiak. Dwukrotnie uczestniczyła w mistrzostwach Polski. Przed każdym z turniejów odbywać się będą warsztaty dla osób zainteresowanych pisaniem poezji performatywnej. Poprowadzi je również Magdalena Walusiak.

Mówi się, że slam poetycki stanowi konkurencję z pogranicza sztuki i sportu. Łączy w sobie siłę poetyckiego przekazu, występ sceniczny i emocje związane z rywalizacją. Zadaniem uczestnika jest zaprezentowanie w określonym czasie autorskiego utworu poetyckiego. Kto jest jurorem? Publiczność. Wydarzenia z tej wiosny będą pierwszymi eliminacjami w Szczecinie do mistrzostw Polski, ale slamowa forma nie pojawia się w naszym mieście po raz pierwszy. Choć turnieje tego rodzaju odbywały się lata temu w klubie Pinokio i Teatrze Kana, to nie osadziły się tak mocno w lokalnym życiu kulturalnym.

WAŻNE LINKI:

Regulamin 1

Regulamin 2

Fundacja „Pozytywy”: https://www.facebook.com/fundacja.pozytywy

Piwnica Kany: https://www.facebook.com/piwnicakany

Ośrodek Teatralny Kana: https://www.facebook.com/teatrkana

Szczecińska Liga Slamowa: https://www.facebook.com/groups/763960704981224

I Slam eliminacyjny – wydarzenie: https://www.facebook.com/events/157886537170111

Serwis slam.art.pl (informacje o slamach w całej Polsce, w tym o mistrzostwach): https://www.facebook.com/slamartpl