Przedstawiamy Państwu prozatorskie utwory członków Związku Literatów Polskich Oddziału Szczecińskiego.

Znajdziecie tutaj, powstałe dzięki imaginacji, wspomagane doskonałym warsztatem zarówno dzieła już znane jak i wyciągnięte z szuflad, nigdzie nie publikowane perełki, które właśnie tutaj doczekały się swojej premiery.

Szanowni Czytelnicy, zabieramy Was na przygodę prozą przedeptaną, poprzez oczerety i łęgi narracji, ścieżki i dukty form, bukowiny i dąbrowy styli, lasy i bory empirii, łąki i pola fikcji, aż do samego matecznika literatury, abyście mogli doświadczyć swoistej sublimacji zapisanych kartek papieru w paroksyzm uniesienia.

Artur Justyński

Róża CZERNIAWSKA-KARCZ
Róża CZERNIAWSKA-KARCZ

(1950) Poetka, eseistka, publicystka, redaktorka serii: akcent, animatorka kultury. Szczecinianka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 35 lat w zawodzie nauczyciela. Od 2001 roku w szczecińskim oddziale ZLP, w latach 2011-2015 prezes oddziału. Autorka 11 tomów poetyckich: po prostu wiersze, 1999; jak słońce w kroplach…, 2000; makijaż jesienny…, 2001; Sny motyli, 2002; A w moim oknie kwitnie jesień, 2006; …w kropli Czasu, 2010; …skrawki Czasu, 2013; Namaluj mnie…, 2014; zapytaj jabłoni…, 2017 oraz arkuszy poetyckich: Strofy Księżycowej Pani, 2002 i Tulipanowe pejzaże, 2004. W grudniu 2017 roku z Rafałem Podrazą wydała książkę Madzia i… Magdalena czyli o Samozwaniec inaczej.

Opowiadania

Eugeniusz Andrzej DASZKOWSKI
Eugeniusz Andrzej DASZKOWSKI

(1930-2021) Pisarz marynista i publicysta. Kapitan żeglugi wielkiej. Związany ze Szczecinem od 1948 roku, gdzie w 1950 roku ukończył Wydział Nawigacyjny PSM. W latach 1952-56 ukończył Wydział Ekonomiczny Politechniki Szczecińskiej. Przeszedł całą karierę morską aż do kapitana. Jest członkiem ZLP, w tym byłym prezesem szczecińskiego oddziału. Podczas pływania pisał opowiadania i reportaże, debiutował Ostatnim papierosem, 1958. Ma w dorobku 22 książki marynistyczne: Wachta, 1972; Marynarski widnokrąg, opowiadania,
1973; Afrykańskie spotkania, opowiadania, wyd. I 1975, wyd. II 1978 i wyd. III 1989; Do portu przeznaczenia, 1975; Morskie progi, powieść z elementami autobiograficznymi, 1978; Fere, powieść przygodowa, 1981; Ostatni rejs „Narwika”, powieść z czasów II wojny świat., 1982; Zahi, powieść, 1985; Blindziarze z San Pedro, opowiadania, 1986; Małpi rejs, opowiadania, 1988;
Marynarski węzeł, 1996; Mój Wyszków, 1996; Pierwsza po Bogu, Kpt. ż.w. Danuta Kobylińska-Walas, 1997; Morskie manowce, 1998; W pogoni za żywym srebrem, 1999; Wyszkowskie wspomnienia, 2000; Isabel z Mailandu, 2001. Za scenariusz Drzewo śmierci otrzymał II nagrodę, a za Afrykańskie spotkania nagrodę im. Conrada, za Blindziarzy z San Pedro I ogólnokrajową nagrodę czytelniczą. W roku 2014 ukazał się wywiad-rzeka Na morzu i na lądzie Z kapitanem Eugeniuszem Daszkowskim rozmawia Katarzyna Szkarpetowska.
W roku 2016 roku miała miejsce promocja książki pt. Droga na kapitański mostek, a w 2017 ukazała się książka Feralny rejs.

 

 

 

 

Opowiadania

Magdalena SOWIŃSKA
Magdalena SOWIŃSKA

Szczecinianka. Teolog, pedagog specjalny (rewalidacja i wspomaganie osób z autyzmem i zespołem Aspergera oraz oligofrenopedagogika). Technik organizacji reklamy.

Członek Związku Literatów Polskich oddział w Szczecinie.

Autorka trzech tomów poetyckich- “Krzyk światła” (2012), “Transuzja białej ciszy” (2015), “Unboxing serca” (2019). Swoje wiersze publikowała między innymi w antologiach Oficyny Wydawniczej “MAK”: “Drzewo dobrej nadziei” (2001), “Dziękczynienia” (2002), “Pod niebem Arkadii” (2003), a także “W blasku świec” (Police 2014), w “Poezji Dzisiaj” nr 120 (2016), Antologii ZLP “Przepływający świat słowa” (2017).

Jej wiersze były również publikowane w “Pegazie Lubuskim” (2013), “Dialogach” (2013) , “Pegazie Polickim” (2014- z recenzją J.Z Brudnickiego) i poznańskim kwartalniku “Rewiry” (2021).

Laureatka II Przeglądu Literackich Impresji Filmowych, zorganizowanego w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji (2019).

Poetka, bajkopisarka (terapeutyczne bajki dla dzieci), rysowniczka, malarka. Pasjonuje się śpiewaniem, tworzeniem impresji filmowych i dekoracją wnętrz.

 

 

 

 

Opowiadania

Edward SIEKIERZYŃSKI
Edward SIEKIERZYŃSKI

(1950) Poeta, prozaik, eseista, malarz, rzeźbiarz, medalier. Od 1970 roku uprawia malarstwo i rzeźbę, zajmuje się też literaturą, tworzy poezję i prozę. Miał wiele wystaw indywidualnych swoich prac malarskich i rzeźbiarskich. Wydał trzy tomiki poetyckie: Tło, 2004 i Nadrodzaj – opowiastki dla wypoczętych intelektualnie i bogatych, 2004; Jak daleko jest blisko, 2015; a ponad 20 tomów prozy i poezji jest przygotowanych do druku… Jego twórczość poetycka była publikowana w antologiach: Poeta pamięta…, 1999; Miłość jak ziarno odwagi, 2000; Skarbnica Współczesnych Poetów, 2001; W blasku świec, 2014. W 1996 roku zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia Szczecin na opowiadanie Z latarnią morską w tle. Nagrodzone Światło Nvena zrealizowano jako słuchowisko radiowe, z muzyką Wojciecha Kilara, w reżyserii Sylwestra Woronieckiego. Od 2005 roku należy do szczecińskiego oddziału ZLP

 

 

 

 

 

Opowiadania

Krystyna RODZEWICZ
Krystyna Rodzewicz

Szczecinianka. Inżynier budownictwa. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Szczecińskiej oraz francuskojęzyczne studia podyplomowe Zarządzania Systemami Przemysłowymi (dyplom Ecole Centrale Paris). Stypendystka programu Wspólno­ty Europejskiej TEMPUS w Lyonie.

Publikowała wiersze, reportaże, wywiady i opowiadania w periodykach (m. in. „Morze i Ziemia”, „Kurier Szczeciński”, „Dialogi”, „Poezja dzisiaj”) oraz wielu antologiach. Jest współredaktorką poradnika Diagnoza to nie wyrok (2013), w 2015 roku wydała tom wierszy Indeks Szczęścia, w 2016 roku tom prozy poetyckiej Na północ od Bieguna Północnego, w 2017 roku powieść Pytania z głębi oraz zbiory prozatorskie Europo… Europa! (2018) i Abordaże szczecińskie (2020).

 

 

 

 

 

Opowiadania

Danuta ROMANA-SŁOWIK
DANUTA ROMANA SŁOWIK

Członkini ZLP O/Szczecin, oraz Stowarzyszenia Omne Verbum w Stargardzie, poetka, prozatorka, publicystka, animatorka kultury, malarka – Szczecinianka, choć urodziła się w Międzyzdrojach. Od roku 1984 przebywała w Nadrenii – Palatynacie a następnie w Mecklemburgii Pomorze Przednie, ale jest szczęśliwa, że po latach doczekała Europy bez granic, bowiem obojętnie pod jakim niebem – niemieckim czy ojczystym szczecińskim – wszędzie czuje się wolna i „u siebie w domu”.

Podróżuje z przyjemnością po Europie a wrażenia z tych podróży opisuje w swoich wierszach, opowiadaniach czy felietonach. W wolnych chwilach maluje olejne obrazy, rysuje piórkiem i węglem.

Jest autorką sześciu książek:

– TUŁACZE LOSY Opowieść w dwóch częściach, (Volumina 2011); wydanie drugie poprawione (Ridero, 2017)

– EUROPA BEZ GRANICzbiór wierszy pisanych na obczyźnie. (Volumina 2011)

ZŁAMAĆ SKRZYDŁO MOTYLAtom poezji (seria: akcent, Hogben 2017)

– ROZMOWA… Z JEDNEJ NOCY- powieść (seria: akcent, Hogben 2017)

– A MAJKA SIEDZI… – opowieść – dziennik (Hogben 2018)

HISTORIE… Z ŻYCIA WZIĘTE – zbiór opowiadań (seria: akcent, Hogben 2020)

Charakterystycznym jest przewijający się na stronach wszystkich książek wątek emigracyjny, dzieje Polaków żyjących, podobnie jak autorka, od dziesięcioleci za granicą. Emigracja szeroko pojęta pojawia się w jej książkach również jako wspomnienia jej bliskich, których historia sięga okresu międzywojennego i II Wojny Światowej, jak też współczesnej tułaczki ludzi uciekających przed wojnami, co znalazło oddźwięk w wierszach cyklu syryjskiego w tomie ZŁAMAĆ SKRZYDŁO MOTYLA. Od czasu otwarcia granic i możliwości swobodnego przemieszczania się, losy Rodaków z jednej, jak i z drugiej strony granicy, są jej tak samo bliskie. Ma to odzwierciedlenie w całej jej twórczości.

Wiersze ukazały się również w:

– II ANTOLOGII WIERSZOBRANIA – WYBÓR WIERSZY POETÓW EMIGRACJI pt. „ŻEGLUJĄC W OCEANIE SŁÓW” w 2011 roku,

– ALMANACHU VI KORYTOWSKIEJ NOCY POETÓW (ZAPOL 2017)

ALMANAHU POETYCKIM II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO IM. JÓZEFA BURSEWICZA „O ZŁOTĄ METAFORĘ” (2017),

– ANTOLOGII ZLP „PRZEPŁYWAJĄCY ŚWIAT SŁOWA” (Hogben 2017),

– PODRĘCZNIKU DO NAUK PRZEKŁADU LITERACKIEGO DLA STUDENTÓW NEOFILOLOGII pt. STILUM VERTAS autorstwa Piotra Sulikowskiego i Emila Lesnera (Transland Publishing, 2019)

Felietony i Eseje ukazały się w:

– MIESIĘCZNIKU PEDAGOGICZNYM DIALOGI

– DWUTYGODNIKU POLONIJNYM SAMO ŻYCIE

– DODATKU KULTURALNYM KURIERA SZCZECIŃSKIEGO CZTERY STRONY

PRYZMACIE LITERACKIM 1/2020

– WIEŚCIACH POLICKICH

– PORTALE INTERNETOWE: WIRTUALNA KAWIARENKA ARTYSTYCZNA Pol-Cafe.de, HORYZONT.pl, MUZEUM EMIGRACJI.pl W GDYNI, STAEDTEPARTNER STETTIN e.V. STAEDTEPARTNER OBORISHTE

Jest laureatką Konkursu Literackiego zorganizowanego przez Konsulat RP w Kolonii wraz z Kolońskim Uniwersytetem – Wydział Slawistyki w 2011 roku za opowiadanie KARUZELA. W 2017 roku w II

 

 

 

 

 

 

 

Opowiadania

Danuta Sepuco
DANUTA SEPUCO

Dziennikarka, pedagożka. Szczecinianka. Działalność dziennikarską rozpoczęła w w latach dziewięćdziesiątych XX w. współpracą z „Gazetą na Pomorzu” – dodatkiem lokalnym „Gazety Wyborczej”. Pracowała w szczecińskich prywatnych telewizjach „Morze”, „Bryza”, TV7, gdzie tworzyła autorskie programy kulturalne, społeczne, publicystyczne. Współpracowała z warszawską telewizją RTL7 oraz ze szczecińskimi czasopismami. Od 2019 r. sekretarz redakcji rocznika „Pryzmat Literacki”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Założyła i prowadzi Stowarzyszenie Edukacja dla Talentu w Szczecinie. Zadebiutowała w 1986 r. wierszem „Sens” w Zamkowym Turnieju Jednego Wiersza „Zaduszki Poetyckie”, zdobywając I miejsce. Obecnie w Kole Kandydatów przy oddziale ZLP w Szczecinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opowiadania

Robert Artur FLORCZYK
Robert Artur FLORCZYK

Szczecinianin..Ukończył

studia prawnicze. Od kilkunastu lat związany

jest z portem na historycznej Łasztowni.

 

Poeta, pasjonat historii Szczecina, publicysta.

Autor tomów poezji i prozy:

Brama Portowa (2014)

Łasztownia – kapsuła czasu (2016)

Trzy razy Wolność! (2018)

 

Działa z miłośnikami historii Szczecina, a teksty

o starym i współczesnym mieście publikuje w prasie

lokalnej i regionalnej oraz w „Szczecinerze”.

Wiersze prezentował w tygodniku „Morze i Ziemia”,

w Akademickim Radiu „Pomorze”, w prasie polonijnej.

Publikował je m.in.: w polickiej antologii W blasku

świec (2014), w Antologii Marynistycznej

z Ziemi i z Morza (2015) oraz w Antologii Poezji

i Prozy Przepływający świat słowa (2017).

W podręczniku do nauki przekładu literackiego

dla studentów neofilologii „Stilum Vertas”,

Wyd. Arka (2019) znalazły się wśród wierszy

innych poetów szczecińskich.

Laureat ogólnopolskich i regionalnych konkursów

literackich i poetyckich.

 

Odra, port i Szczecin inspirują i przenikają

życie oraz twórczość Autora, który współorganizuje

coroczne happeningi na szczecińskiej Marinie

pod nazwą „Statki Poezji”.

Od 2011 działa w szczecińskim oddziale ZLP.

 

Opowiadania

Adrianna Rauhut
Adrianna Rauhut – urodzona  17 czerwca 1995 roku w Szczecinie. Ukończyła III Liceum  Ogólnokształcące im. Mikołaja  Kopernika  w Szczecinie. Studiuje animacje kultury na Uniwersytecie Szczecińskim. Zajęła II miejsce w konkursie plastycznym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalno-Plastycznego  Młodych Bajanie przez Śpiew i Malowanie (październik 2010 r.). Uczestniczyła w warsztatach  animacji filmowej, Alkohol, narkotyki, dopalacze – co w zamian? ( rok szkolny 2012/2013) oraz Z klatki schodowej do klatki filmowej (25-27 lipca 2018 r.). Zdobyła wyróżnienie w XI  Nowogardzkich Spotkaniach Tanecznych  (12-13 kwiecień 2014 r.). Jej pracę plastyczną można było oglądać na wystawie poplenerowej Port malarski. Moja Łasztownia, której wernisaż odbył się 07.11.2014 r. w szczecińskiej Galerii Kapitańskiej. Jej fotografie można było oglądać na wystawach Od miłości do nienawiści – jeden krok (29.04.2015 r. – wernisaż, Szczecin Meeting Point), Interakcje – poezja, fotografia, grafika (09-31.12.2015 r., Klub 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej), Poetyckie rusałki (07.04.2016 r. – wernisaż, Klub Hormon). Współinicjatorka i realizatorka akcji Przygarnij wiersz – on nie gryzie organizowanej przez Związek Literatów Polskich Oddział W Szczecinie. Ilustrowała tomiki poezji Edyty Rauhut pt. Roztańczony atrament, …(nie) z tej bajki). Projektowała okładkę tomu poezji Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej pt. Do rozważenia… oraz Z piątego wymiaru… Zenona Lacha-Ceraszyńskiego. Współpracuje ze Związkiem Literatów polskich oddział w Szczecinie jako grafik . Jest laureatką konkursu literackiego Almanach młodych zorganizowanego przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego. Pisze też opowiadania. Interesuje  się  malarstwem, fotografią, grafiką. Bardzo lubi czytać.

 

 

 Opowiadanie

Czło(wiek)

Wojciech Benon JASIŃSKI
Wojciech Benon JASIŃSKI – (1923) Pisarz i publicysta. Emerytowany oficer Polskiej Marynarki Handlowej. Żołnierz drugiej wojny światowej. Członek korpusu weteranów w stopniu kapitana. Jest absolwentem Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. W latach 1974- 75 ukończył Studium Podyplomowe Automatyki Przemysłowej i Morskiej na Politechnice Szczecińskiej. Pływał w rybołówstwie dalekomorskim oraz
na statkach handlowych armatorów polskich i zagranicznych. Pisać zaczął w stanie wojennym. W latach 1987-88 wydawał w drugim obiegu kwartalnik „W Służbie Rzeczypospolitej”. Opublikował następujące książki: Opowieści mórz bliskich i dalekich, 1995; Na hebanowym moście, 1998; Szczecińscykochankowie, 2003; Aria księcia, 2004; Płyń galero, 2010; Odyseja polskiegozłota, 2011; Pod Krzyżem Południa, 2013; Dama Magnoliowa, 2015. Jest autorem licznych artykułów oraz esejów w prasie krajowej i emigracyjnej. Zajmuje się grafiką, ilustruje swoje książki. Należy do szczecińskiego oddziału ZLP

 

 Opowiadanie

Dama Magnoliowa (Fragmenty)

Małgorzata GOLUDA

MAŁGORZATA „MarGoth” GOLUDA, ZLP Oddział w Szczecinie – Studiowała w ZUT, kierunek Wzornictwo. Obrona dyplomu licencjackiego w marcu 2013r. Podczas studiowania zorganizowała kilka wernisaży i wystaw swoich mrocznych, surrealistycznych grafik, w Szczecinie (http://sigma.blogx.pl/).

Wykonała kilka serii prac rysunkowych. Wystawiała serie wielokrotnie na wieczorach autorskich (nie tylko swoich) i innych imprezach w Szczecinie, opublikowała także w Internecie. Od około roku 2013 była uczennicą szkół tańca praktykujących kierunek Tribal Fusion, w Szczecinie. Nieobcy jest jej także taniec Gotycki. W roku 2013 współpracowała epizoidalnie z zespołem gotyckim jako grafik i tancerka. Od końca roku 2020 do czasu obecnego tańczy autorski taniec TDRTTF (TalkDanceRapTransTribalFusion) Taniec miała przyjemność zaprezentować niejednokrotnie w Szczecinie oraz w Internecie.

Do dnia dzisiejszego wydała 8 TYTUŁÓW:

SURREALISTYCZNE GRAFIKI MAŁGOSI GOLUDY – Wydawnictwo FOKA Szczecin 2008

DROGA tomik poezji wraz z własnymi grafikami – Wydawnictwo hogben Szczecin 2011

SZKOŁA CZASU – Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013

BIAŁY LABIRYNT – Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013

OTWÓRZ OCZY tomik poezji w serii: akcent Wydawnictwo hogben Szczecin 2015 …TO ON TO ZROBIŁ… – samodzielny PDF (opowiadanie) Szczecin 2020

ŻYCIE MIMO WSZYSTKO – samodzielny PDF (opowiadanie) Szczecin 2021-2022

CIERPIENIA MŁODEJ MAŁGORZATY O DAMACH W POEMATY – samodzielny PDF (poezja) Szczecin 2021-2022

Publikowała w kilku antologiach i czasopismach, w latach 2013–2019.

 

 Opowiadanie

Biały Labirynt

Leszek DEMBEK

Leszek Dembek – poeta, animator kultury, autor szkiców (rozważań) o poezji. Z wykształcenia politolog, bibliotekarz, oficer rezerwy Wojska Polskiego. Przez wiele lat związany z wojskowym ruchem literackim. Od 2015 prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie. Organizator i pomysłodawca wielu szczecińskich cyklicznych form promocji literatury. Wydał zbiory wierszy: Z dumą białych werbli (1992), Za żelazną skórą jabłka (1997), Na krawędzi czasu (2001), revers dla e-lizy (2014) oraz prozę poetycką Aporia (2015) i Świat niezatrzymany (2021). Jest inicjatorem wierszy eksperymentalnych (polifonicznych) z udziałem czternastu autorów Polifonia Poezji, Szczecin 2015. Należy do prekursorów pisania wierszy konfiguracyjnych w interakcji ze sztuczną inteligencją (SI) – wiersze te zostały nazwane jako POE(SI)A IT (Intelligent Technologies). Kreowanie nowatorskich utworów powstało w ramach Laboratorium Poezji II, którego jest twórcą oraz poetyckich manifestów. Jest redaktorem naczelnym rocznika „Pryzmat Literacki” (2020 i 2021). W 2018 otrzymał nagrodę XVIII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO przyznawaną poetom niestandardowym. Jego utwory były tłumaczone na języki: grecki, rosyjski, rumuński i angielski.

 

 Opowiadania

Izolacja

NN.IEWIDZIALNY J.EŹDZIEC A.POKALIPSY

Poemat

 

Marek Rudnicki

Marek Rudnicki, dziennikarz, pisarz, ur. w 1952 r. w Słupsku. Ukończył Politechnikę Szczecińską na kierunku Informatyka i Cybernetyka Ekonomiczna oraz kurs techniczno-zawodowy dla dziennikarzy i wydawców Związku Włoskiej Prasy Periodycznej (UNIVERSITA’ DEGLI STUDI DI URBINO, FACOLTA’ DO MAGISTERO).

          W okresie studiów Koordynator dwóch pism Niezależnego Zrzeszenia Studentów: “Muchomor” i “Prawda”. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1980 r. na samodzielnym stanowisku ds. wydawniczych w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Poligrafii NSZZ “Solidarność” (współpracował m.in. z dwutygodnikiem “Kwadrat”). W stanie wojennym związany z podziemnym pismem „Orzeł Biały” prowadzonym przez działacza  Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego i KOR, Waldemara Jadłowskiego. Po 1989 r. współpracował z wieloma pismami, w tym “Młodą Polską”, “Solidarność’80”, “Kurierem Szczecińskim”. Stałą pracę, jako dziennikarz podjął w Tygodniku Wybrzeża “Morze i Ziemia”, a następnie w “Głosie Szczecińskim”.  Wyróżniony Złotymi Kaczkami w konkursach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej: „Publicysta Roku” i “Nagroda im. Bogdana Czubasiewicza”   oraz wyróżnieniem Business Centre Club: “Ostre Pióro BCC”.
         Ksiązki pod swoim nazwiskiem (przed tym jako ghostwriter) zaczął wydawać stosunkowo późnym wieku, jako Marek Boszko-Rudnicki. Jest autorem kilku powieści, w tym dotyczących paleoastronautyki: „Kołowrót dziejów” i „Bękarty bogów”, cyklu thrillerów o przygodach dziennikarza wplątanego w rozgrywki służb specjalnych: „Szpony diabła”, „Remedium 111” i „Krwawy bursztyn” oraz cyklu przygodowego, umiejscowionego w okresie wojny polsko-bolszewickiej (częściowo opartego na wspomnieniach jego dziadków legionistów): „Vakho. Wilcze szczenię” (równoległe wydanie w Stanach Zjednoczonych: “Vakho, The Wolf’s Cub”) i „Vakho. Czerwone wrota”.

 

 Opowiadania

Tryptyk Polski

 

Aleksandra Anna Petrusewicz
Bajkopisarka, poetka i prozatorka oraz animatorka kultury i wieloletnia jurorka konkursów recytatorskich oraz festiwali piosenki niepodległościowych. Jest absolwentką Uniwersytetów Warszawskiego i Gdańskiego, a także warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Zawodowo związana z dziećmi i młodzieżą wymagających troski specjalnej.

Autorka 29 tomików poetyckich i prozatorskich, w tym 19 opowieści i baśni wierszowanych dla dzieci. Napisane w 1992 r0ku „Kolędy dla dzieci” zostały opracowane muzycznie

przez Artura Grudzińskiego i Krzysztofa Grubińskiego oraz uznane prze Polskie Nagrania za jedne z najpiękniejszych i wydane w 1993 roku, wraz z plakatami, zaś książka „Jak to w Wielkanoc u dziadków było” przez tych samych kompozytorów opracowana jako śpiewogra była parokrotnie wystawiana w reżyserii H. Grabowskiej. Opera dla dzieci „ Muszka” z muzyką Piotra Klimka była wystawiana wielokrotnie przez teatr dla dzieci „Pleciuga”, wielokrotnie również w teatrze „Nie ma” ( pod zmienionym tytułem). Spektakl był tłumaczony na język niemiecki i wydany zarówno w wersji okolicznościowej płyty fonograficznej jak i książkowej. Baśń „ O tym jak wielbłąd ślimaka spotkał” wydana w języku czeskim, niemieckim i polskim została dobrze przyjęta w Czechach . Niektóre jej utwory tłumaczone na język niemiecki, są zamieszczone w wydawnictwie naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego ( Polnisch – deutscher und deutsch – polnischer dialog in der sprache, literatur und in theater”). Wiele lat była animatorką życia kulturalnego w Szczecinie, pomysłodawczynią i organizatorką „ Gumienieckich Biesiad przy Swiecach” – zarówno niepodległościowych jak i literackich.

Za zasługi dla miasta została uhonorowana medalem „Za zasługi dla miasta Szczecina” (2019 r.), zaś w 2020 roku otrzymała Srebrny Medal”Zasłużony Kulturze gloria Artis”. Należy do Związku Literatów Polskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOBRANOC Z MORSKĄ KOŁYSANKĄ

Artur Justyński

Urodzony w 1972 r. w Kutnie. Pisarz. Absolwent Politechniki Łódzkiej Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki, Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Ekonomicznego, na Akademii Poznańskiej uzyskał tytuł trenera biznesu. Zawodowo: audytor energetyczny. Obecnie mieszka w Przecławiu.

Żonaty, ojciec trzech córek: Ali, Gabi i Mai. Miłośnik rzek, pasjonat wędkarstwa spinningowego z trzydziestoletnim doświadczeniem. Entuzjasta: kultury ludowej Słowian, ornitologii, psychologii, psychiatrii, religioznawstwa, filozofii, malarstwa, filmu i literatury.

Zadebiutował w 2017 r. zbiorem opowiadań „Opowieści zza rzeki”. Rok później ukazała się powieść „Cichy zachód”, a w 2019 r. jej drugie wydanie, poprawione. W 2020 r. wydał „Trociowe opowieści”, w 2022 r. powieść „Bejdak”. Od 2020 r. członek Związku Literatów Polskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bejdak (Fragment)

Sztuczna Inteligencja