Jeśli wiosna… to tylko W PAŁACU literacko…

Wiosennie nieco lirycznie, bo z poetką rozmowa będzie, ale też tematy niekoniecznie z poezji wzięte, nieco bajki, może beskidzkiej legendy, może jakaś sentymentalna podróż do Wilna albo Lwowa, a może Krakowa – wspomnienia czy sny… słowem o tym, o czym każdy z nas czasem rozmyśla…

Dlatego serdecznie zapraszamy na 98. wieczór W PAŁACU literacko, gdzie odbędzie się właściwa promocja książki Róży Czerniawskiej Karcz, Rozmyślam słowa… Spotkamy się jak co miesiąc – 25 kwietnia 2024 roku, o godz. 17.30, w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, przy Alei Piastów 7 w Szczecinie.

Dobiega końca 14. sezon spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi, ale za to rozpoczęły się VIII Szczecińskie Promocje Literatury oraz IX Szczecińska Wiosna Poezji, projekt szczecińskiego Związku Literatów Polskich.

Nieco odmiany należy się Bywalcom pałacowych spotkań, stąd organizatorzy wyszli naprzeciw… i nastąpiła mała zamiana ról. Otóż prowadząca od 12 lat pałacowe wydarzenia, Róża Czerniawska-Karcz, zasiądzie tym razem na krzesełku autorów-gości, a rozmowę z nią poprowadzi Aneta Gawriłow. Obie poetki odnajdą się w przestrzeni ROZMYŚLAŃ…, które to ze swojej książki Rozmyślam słowa… wywołała AUTORKA. Klimaty? Jak u poetek… wysnute, być może, z kwietniowego dnia:

Mówi do mnie Dzień – Napisz o mnie Wiersz

– Oczym ten wiersz?

– Omnie

– Czyli?

– Odniu

– Tak… Przecież jesteś Dzień jak co dzień Co to za wiersz?…

– Awiesz mówi Dzień Że ja Nigdy nie będę Jak co dzień…

Nie rodzę się Nie przychodzę Nie odchodzę Po prostu Jestem…

I… Nie ma mnie… Dlatego napisz Omnie ten Wiersz Zachowaj

mnie… TY mi podaruj tę wieczność…

A inne dni z przeszłości do przyszłości również odnajdą się w tym kwietniowym dialogu, w którym na pewno każdy odnajdzie siebie – i dla siebie chwilę ulotną pałacowego wieczoru.

ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

RK

Czy to bajka, czy nie bajka… W PAŁACU literacko

Temat jak najbardziej pałacowy, nieprawdaż? Na powitanie wiosny, chociaż jeszcze

w podmuchach zimy, więc przy kominku, przy lampie do poczytania Baśnie, bajki i bajeczki… znanej pisarki, nieznanej bajarki – Magdaleny Samozwaniec.

 

Zapraszamy na 97. wieczór W PAŁACU literacko. Spotkamy się 14 marca 2024 roku, o godz. 17.30 w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, przy Alei Piastów 7 w Szczecinie. Przypominamy,

że trwa nadal nasz 14. sezon spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi.

 

Tym razem Rafał Podraza zaprezentuje nieznane, bo dotąd niepublikowane bajki swojej ciotecznej babki, Magdaleny Samozwaniec. Z domowych archiwów jak z baśniowego Sezamu wydobywa kolejne skarby po Pisarce. W 2022 roku wydał zbiór Baśnie, bajki i bajeczki, które śmiało można potraktować jak kolejne pastisze znanych dzieł literackich… tym razem to nie melodramat Trędowata, ale znane wszystkim baśnie i bajki, tak rodzime jak i wywodzące się z Francji czy Niemiec. Są też zupełnie autorskie opowiastki z Krakowem w tle. Rozmowę z Rafałem Podrazą o rodowodzie bajek, o babce, której satyryczny ryt towarzyszył w pisaniu zawsze i o samych bajkach – rozmawiać będą Róża Czerniawska-Karcz i Aneta Gawriłow. Zapewne wybrzmi też sama bajka, a z nią pointa komentarza.

Wieczór zapowiada się jak zawsze interesująco i…smakowicie w słowach i historiach.

 

ZAPRASZAMY

 

WSTĘP WOLNY

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy, 
w imieniu Edyty Rauhut, a także Prezesa ZLP Oddział w Szczecinie Leszka Dembka oraz Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, zapraszam na uroczystą odsłonę wiersza Edyty Rauhut “Ostatni Wiersz”, w Galerii Jednego Wiersza, w Holu przy Wypożyczalni Głównej Książnicy Pomorskiej.  Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 8 marca o godzinie 17.00

Zapraszamy na wieczór wspomnień o Edwardzie Siekierzyńskim

 

Na spotkaniu grono przyjaciół wraz z rodziną i znajomymi będzie wspominać Artystę w 74. rocznicę Jego urodzin. Bratanek Poety przedstawi prezentację z dzieł i fotografii. Odbędzie się również promocja ostatniej książki Malarza, jest to album pt. WIZYTY Słowa i Obrazy, zawierający 30 obrazów namalowanych przez Artystę w latach 2010-2022.

Stanisław Heropolitański użyczy głosu Pisarzowi i przeczyta fragmenty z jego książek: WSTĘP! CAŁE ZDANIE? I…, seria:akcent, Szczecin 2019 oraz WIZYTY SŁOWA I OBRAZY, Wyd. hogben, Szczecin 2023.

 

Słowo o Malarzu i Poecie…

Edward Siekierzyński (1950-2022)

Poeta, prozaik, eseista, malarz, rzeźbiarz, medalier. Od 1970 roku uprawiał malarstwo i rzeźbę, zajmował się też literaturą, tworzył poezje i prozę. Miał wiele wystaw indywidualnych swoich prac malarskich i rzeźbiarskich (depozyty znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, inne prace w zbiorach prywatnych w Anglii, USA, Francji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Szwajcarii, Szwecji, Ugandzie oraz w Rosji, Białorusi i Ukrainie).

Wydał cztery tomy poetyckie: Tło, 2004; Nadrodzaj – opowiastki dla wypoczętych intelektualnie i bogatych, 2004; Jak daleko jest blisko, 2015; WSTĘP! CAŁE ZDANIE? I…, 2019; a… ponad 30 tomów prozy i poezji przygotował do druku…

Jego twórczość poetycka była publikowana w licznych antologiach. W 1996 roku zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia Szczecin na opowiadanie „Z latarnią morską w tle”.

Nagrodzone opowiadanie pod tytułem Światło Nvena zrealizowano jako słuchowisko radiowe, z muzyką Wojciecha Kilara, w reżyserii Sylwestra Woronieckiego.

Od 2005 roku należał do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (2016-2017).

„To nie sama historia jest nudna, ale sposób, w jaki się o niej opowiada”

Spotkanie z Markiem Boszko-Rudnickim, szczecińskim pisarzem i dziennikarzem, już we czwartek, 7 marca 2024 r. o godzinie 18.00 w unikalnej księgarnio-kawiarni Między Wierszami w Szczecinie, ul. Stanisława Moniuszki 6 (czyli okolice słynnych Jasnych Błoni).

Miejsce doskonałe, tworzy unikalny klimat, a serwowane tu ciasta, kawa i inne przysmaki nadają literackim spotkaniom niepowtarzalny smak, fizyczny i duchowy. Tematem przewodnim spotkania autorskiego będzie druga część sagi „Vakho”. Tym razem podtytuł brzmi: „Czerwone wrota”. Co oznacza imię Vakho, jeśli ktoś nie przeczytał jeszcze „Vakho. Wilcze szczenię”, będzie mógł rozszyfrować podczas spotkania. Polakom pewnie nie przysporzy to trudu, ale gdy „Vakho. The Wolf’s Cub” ukazywała się na rynku amerykańskim, wytłumaczenie nie było proste. Podczas spotkania autor z pewnością też ujawni, jaka będzie fabuła powstającej obecnie trzeciej części, tj. „Vakho. Ucieczka do piekła”.

Każda z wymienionych powieści tworzy odrębną całość. To jednak, co stanowi dla nich wspólną osnowę, to polskie Kresy, walka o przeżycie i tragiczne losy tych, którzy znaleźli się w sferze wpływów nowych i bezwzględnych władców Rosji.

Trylogia nasuwa mimowolne skojarzenia z obecną wojną w Ukrainie. A przynajmniej pozwala zrozumieć, dlaczego Rosja chce zdominować ten kraj. I dlaczego dwie nacje, ukraińska i polska do dziś wywołują wściekłe reakcje tych, co zastąpili carów na Kremlu. A że powieść „Vakho. Czerwone wrota” napisana jest jędrnym językiem, a fabuła pełna dynamicznych, zmieniających się akcji i trzymająca od początku do końca w napięciu, warto po nią sięgnąć.

Kto skrzywi się, bo nie lubi powieści, które nawiązują do faktycznych wydarzeń, temu warto polecić słowa recenzenta znanego portalu (nawysokimobcasie.pl): „Choć historia wydaje się wielu osobom nudna, to trzeba pamiętać, że dotyczy ona każdego z nas. Świadczy o pochodzeniu i tłumaczy, skąd się tu wzięliśmy. Dlatego też to nie sama historia jest nudna, ale sposób, w jaki się o niej opowiada. A gdyby tak sięgnąć po książkę, która serwuje zaskakujące sceny i sprawia, że na twarzy pojawiają się wypieki?”.

A w lutym rozmowa o literaturze przez PRYZMAT oglądanej… W PAŁACU literacko

Wprawdzie już luty i zaraz po karnawale, po walentynkach, ale to wcale nie znaczy, że zapominamy o literaturze. Wręcz przeciwnie, Nowy Rok 2024 w cyklu naszych spotkań

W PAŁACU literacko rozpoczynamy na bogato. Rozmową o rocznikach zamkniętych w czterech już PRYZMATACH…

Zapraszamy w gościnne progi Pałacu Młodzieży na 96. wieczór W PAŁACU literacko. Spotkamy się 22 lutego 2024 roku, jak zawsze o godz. 17.30 w sali multimedialnej 106,

w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, przy Alei Piastów 7

w Szczecinie. Trwa przecież nasz 14. sezon spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi.

 

Tym razem w imieniu organizatorów zaprosiliśmy na spotkanie liczny krąg autorek i autorów, którzy od czterech lat współpracują z redakcją PRYZMATU literackiego, wydawanego przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. W rozmowie odsłonimy kulisy nie tylko powstawania samego rocznika, ale też autorki i autorzy podzielą się swoimi doświadczeniami w poszukiwaniu tematów, bohaterów, archiwów, które to posłużyły im do napisania tekstów zamówionych przez redaktora naczelnego PRYZMATU, prezesa Leszka Dembka. Sądzę, że nie zabraknie anegdot, wpadek, sprzeczek, ale i pochwał za wieloletnią współpracę przy tworzeniu tak zacnego wydawnictwa, które nie tylko prezentuje szczecińskich pisarzy i ich różnogatunkowe dzieła, ale też widocznie angażuje się w życie literackie naszego miasta i regionu, o kraju nie zapominając.

Zapowiada się niezwykle interesujące spotkanie z wielogłosem literackim w roli głównej.

 

ZAPRASZAMY.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

Jubileuszowo – benefisowo – promocyjnie…, czyli tylko W PAŁACU literacko

Grudniowe wieczory coraz dłuższe, nasycone oczekiwaniem świątecznym… Może więc wybrać się na nastrojowe spotkanie do Pałacu Młodzieży, gdzie zawsze jego genius loci zapewnia niepowtarzalne wrażenia?

Zapraszamy na jubileuszowy, bo 95. wieczór W PAŁACU literacko… Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2023 roku, o godz. 17.30 w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, przy Alei Piastów 7.

Wydarzenie grudniowe wyjątkowe i to w różnych wymiarach – VII SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2023 kończą 12. edycję wydawniczą serii: akcent 85. książką – tomem prozy poetyckiej Rozmyślam słowa… Róży Czerniawskiej-Karcz. Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie finalizuje tym samym projekt spotkań literackich i promocji w ramach zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Miasta Szczecin.

We współpracy z Pałacem Młodzieży jest kontynuowany 14. sezon spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi. Ponadto ów przedświąteczny wieczór będzie miał oprawę benefisową, ponieważ w 95. spotkanie wpisuje się także jubileusz samej organizatorki i moderatorki cyklu. Róża Czerniawska-Karcz w gronie przyjaciół będzie świętować swoje 20 lat przynależności i działalności w Związku Literatów Polskich. W rozmowie nie tylko lirycznej zaprezentuje też swoją najnowszą książkę Rozmyślam słowa… To jej 17. publikacja, która odsyła do debiutu literackiego poetki, kiedy to w 1999 roku ukazał się jej pierwszy tom wierszy. A to będzie za moment 25 lat. Jak benefis i różne jubileusze, to i rozmowy, i czytanie wierszy albo krótkich fragmentów prozy, może nieco muzycznie… może z niespodzianką? Takie spotkania zawsze mogą przynieść takową. Oczywiście, będzie i promocyjna książka… i jubileuszowy tort… nie jeden…

Będzie się działo… jubileuszowo pałacowo, bo 95. wieczór… benefisowo, bo rozmowa z Różą nie tylko o książce…, ale ta będzie promowana, bo czeka na czytelników…

ZAPRASZAMY

w imieniu organizatorów do Pałacu – młodzież, rodziców, nauczycieli, opiekunów… także artystów słowa, pędzla, kamery, tańca…, czyli wszystkich tych, którzy kochają klimaty naszych pałacowych wieczorów albo mogą/zechcą je pokochać… A także wyjść ze spotkania z książką Róży Czerniawskiej-Karcz, Rozmyślam słowa… idealną na prezent pod choinkowy.

Do zobaczenia!

WSTĘP WOLNY!

majowo, niemal koncertowo… W PAŁACU literacko

13 sezon wieczorów literackich w Pałacu Młodzieży na finiszu… dlatego też Organizatorzy:

Pałac Młodzieży-Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie zapraszają na 91. wieczór z cyklu spotkań z pisarzami nie tylko szczecińskimi W PAŁACU literacko.

Wydarzenie będzie miało miejsce 25 maja 2023 roku, o godzinie 17.30, w sali multimedialnej 106 w Pałacu Młodzieży przy Alei Piastów 7 w Szczecinie, a realizowane jest przez ZLP O. Szczecin w ramach projektu VII Szczecińskie Promocje Literatury 2023.

Gościem wieczoru będzie SŁAWOMIR WERNIKOWSKI, autor opowiadań, który zawodowo spełnia się jako inżynier informatyk oraz nauczyciel akademicki. Wpisuje się także w wymogi naszego cyklu, gdyż mieszka w podszczecińskim Mierzynie. Ma na swoim koncie literackim dwa tomy prozy, to PASSACAGLIA oraz PARTITA. Teraz wiadomo, dlaczego spotkanie może okazać się koncertowe… Ale o tym objaśni zapewne sam autor, który debiutując tomem opowiadań PASSACAGLIA w 2019 roku, zyskał od razu uznanie w kręgach literackich Szczecina, gdy jego książka znalazła się pośród nominowanych do Nagrody Literackiej „Jantar”. O doświadczeniach pisarskich, o kontaktach ze środowiskiem publicystycznym, ale przede wszystkim o swoich bohaterkach i bohaterach wykreowanych w oryginalnym czasie i przestrzeni świata przedstawionego będzie rozmawiał Sławomir Wernikowski z prowadzącą spotkanie Różą Czerniawską-Karcz. Może być interesująco.

ZAPRASZAMY!

WSTĘP WOLNY

Książki Autora do nabycia podczas spotkania.

W październiku nie tylko literacko, ale i profetycznie nieco…

Promocja za promocją… to tylko W PAŁACU literacko!

 

86. wieczór z cyklu spotkań z pisarkami i pisarzami nie tylko szczecińskimi, to zapewne niezwykle interesujące wydarzenie. 13 października 2022 roku, o godzinie 17.30 w sali multimedialnej 106,

w Pałacu Młodzieży w Szczecinie odbędzie się spotkanie promocyjne nowo wydanej książki. Danuta-Romana Słowik, pisarka i poetka, członkini szczecińskiego ZLP zaprezentuje swoją 8. książkę (a drugą w tym roku!), powieść pt. Deja vu… 1984, wydaną w serii:akcent, w projekcie VI Szczecińskie Promocje Literatury, współfinansowanym przez Miasto Szczecin.

 

Danuta-Romana Słowik swoją najnowszą powieść utkała wokół ostatniego dzieła brytyjskiego pisarza. Jednak nie kontekst a kontynuacja wątku rzeczywistości Wielkiego Brata stała się treścią współczesnej dystopii szczecińskiej pisarki. W niej zaś rok 1984 stał się motywem-kluczem, celowym lejtmotywem. Akcentem, który organizuje psychologiczny proces déjà vu nie tylko bohaterów, ale i czytelników. Albowiem w parabolicznej kompozycji snuje i splata Autorka Tułaczych losów czy Europy bez granic… wątki swoich bohaterów (…) Wszystkich umieszcza w przyszłości nie tak znów odległej… bo w roku 2050.”

Przeszłość splata intrygująco z przyszłością i tworzy nową fabułę, która zadziwiająco, ale i złowieszczo wpisuje się nam w teraźniejszość…

Zapowiada się nie tylko fascynujący wieczór W PAŁACU literacko w rozmowie z Autorką, ale też Czytelników czeka kolejna przygoda literacka, której nie można opuścić.

Zapraszamy w gościnne progi Pałacu Młodzieży!

WSTĘP WOLNY

Książki i Autorka czekają!

RK

 

 

Nowy sezon z serią:akcent czas zacząć… promocją 3. tomu wierszy Edyty Rauhut!

 

6 września 2022 r., o godz. 17.00 w sali kinowej i kominkowej w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych, przy Alei Wojska Polskiego 90 w Szczecinie odbędzie się promocyjne spotkanie ze szczecińską poetką Edytą Rauhut. A ponieważ przez cały rok trwają VI Szczecińskie Promocje Literatury, który to projekt realizuje szczeciński oddział Związku Literatów Polskich, to każda nowo pojawiająca się książka autorów ze środowiska staję się niepowtarzalnym wydarzeniem.

Słów kilka o bohaterce nadchodzącego wieczoru: Edyta Rauhut jest szczecinianką. Od 9 lat blogerka (prowadzi bloga edisanonimaart.pl na temat kultury i literatury), także poetka-wierszokletka, dziennikarka, kandydatka do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.   Publikuje swoje wiersze i teksty literackie w prasie szczecińskiej, polickiej, ogólnopolskiej, także w almanachach i antologiach. Jest inicjatorką i współrealizatorką różnych wydarzeń poetyckich, w tym akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”. Autorka ma w dorobku 2 tomy poezji, wydane w serii:akcent: – Roztańczony atrament, 2018 oraz -(nie) z tej bajki, 2020.

Promowany, trzeci tomik Edyty Rauhut to Łapacz róż, oryginalny zbiór wierszy precyzyjnie zaplanowany. „Świadczą o tym tytuły rozdziałów (pięknie ozdobione ilustracjami Adrianny Rauhut, która wraz z siostrą występuje w artystycznym duecie), tworzące misterny pierwszy splot Łapacza róż, a ten jawi się jako myśl przewodnia, główny wątek poetyckich znaczeń zawiązany …przy korzeniu pragnień – snuje się …między kolcami snów – oplata …na łodydze jawy – by znaleźć swoją pointę …w kwiecie sensu. (…) Bowiem *** róża wyrosła na / ostrym słowie / miękkość nieba w / rozkwicie chłonąc // (…) Oto cały poetycki proces (i tajemnica kreacji) powstawania opowieści lirycznej tego tomu! Wielowymiarowość, po którą sięga Poetka i z której czerpie w możliwie obfity sposób, pozwala odświeżać symbole, odkurzać frazy, wyrażenia, zwroty, podmalowywać metafory, tworzyć nowe zestawienia, konfiguracje z potocznych i z artystycznych zasobów słów…”

 

Liryczna rozmowa wybrzmi wierszami w wykonaniu samej Poetki, Edyty Rauhut, także głosem Adrianny Rauhut i prowadzącej spotkanie, Róży Czerniawskaiej-Karcz. Obrazy do prezentacji multimedialnej przygotowane przez Adriannę Rauhut, współautorkę graficzną prezentowanej książki, stworzą niewątpliwie klimaty literackie w aurze babiego lata!

Zamkną wieczór rozmowy kameralne przy kawie.

 

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Przygarnij wiersz – on nie gryzie”

Organizator: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie

Adres strony akcji https://przygarnijwiersz.pl/

Fanpage akcji: https://www.facebook.com/PrzygarnijWiersz

6-27.06.2022

Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, to akcja zorganizowana przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie w ramach VII Szczecińskiej Wiosny Poezji, podczas której będzie można przygarnąć wiersz, pobierając go ze strony internetowej akcji i dowiedzieć się czegoś więcej o autorze. Znajdziecie ulotki również w kawiarnio-księgarni Między Wierszami, gdzie odbywać się będą dyżury autorów. Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zaprasza również na dyżury, podczas których prezentować się będą poetki i poeci, a także będzie można zabrać do domu wiersz.

Inicjatywa ma na celu promowanie czytelnictwa, poezji i twórczości autorów ze Szczecina oraz Polski, ożywianie tradycji literackiej w nowoczesnych formach przekazu, a także zachęcenie do sięgania po utwory poetyckie i odwiedzania miejsc, w których można się z nimi spotkać.

W inicjatywie pod nazwa „Przygarnij wiersz – on nie gryzie” biorą udział poeci i poetki ze Szczecina i Polski;

Róża Czerniawska-Karcz – prozatorka, publicystka, animatorka kultury, redaktorka serii:akcent, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w latach 2011-2015, organizatorka i moderatorka cyklu „W Pałacu literacko”.

Leszek Dembek – inicjator i realizator eksperymentów poetyckich, publicysta, bibliotekarz, animator kultury, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich od roku 2015.

Aneta Gawriłow – nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej.

Damian Gralak – nauczyciel historii, dyrektor podstargardzkiej szkoły podstawowej w Grzędzicach, radny rady Miasta Stargard.

Małgorzata Hrycaj – tancerka, logopeda, animatorka kultury. Członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autorka szczególnie związana z Kościeliskiem i Tatrami.

Zbigniew Jahnz – plastyk, grafik komputerowy, fotografik, członek szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, trener i instruktor sztuk walki.

Janusz Kondratowicz – (1940-2014) poeta polskiej piosenki, autor wielu przebojów, jak na przykład „Tyle słońca w całym mieście”, „Trzynastego”, czy „Zakochani są wśród nas”, autor różnych form literackich – od wierszy przez satyry do reportażu.

Janusz Krzymiński – prozaik, dziennikarz, scenarzysta i operator filmowy, autor sztuk teatralnych i audycji radiowych, inspicjent, współzałożyciel Grupy Poetyckiej „Metafora”, nestor szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Barbara Moraczewska-Jankowska – farmaceutka, autorka związana ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich.

Rafał Podraza – autor książek o Kossakach, o polskiej piosence oraz polskich sportsmenkach. Autor 66 tekstów piosenek. Animator kultury, dziennikarz muzyczny, wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w latach 2011-2015. Organizator 6 edycji Festiwalu Zjazd Młodych Gwiazd.

Krystyna Rodzewicz – prozatorka, inżynier budownictwa, studentka studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim, wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Danuta-Romana Słowik – prozatorka, malarka, rysowniczka i podróżniczka, członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Anna Słowińska – prozatorka, reżyserka i autorka scenariuszy słuchowisk, animatorka kultury, prezes zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach.

Magdalena Sowińska – pisarka, rysowniczka, malarka, pedagog specjalny, autorka filmów krótkometrażowych. Członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Janusz Władysław Szymański – (1940 – 2016) prozaik, historyk, popularyzator wiedzy historycznej o Gryfitach i legendach Pomorza Zachodniego, nauczyciel wychowawca, żeglarz, harcerz, instruktor modelarstwa.

Program

6 czerwca 2022 roku, godz. 16.30 – dyżur autorski z Januszem Krzymińskim w kawiarnio-księgarni Między Wierszami. Moderacja: Gabriel Augustyn.

8 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Zbigniewem Jahnzem w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

13 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Danutą-Romaną Słowik w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

15 czerwca 2022 roku, godz. 18.00 – dyżur autorski z Anetą Gawriłow w kawiarnio-księgarni Między Wierszami. Moderacja: Gabriel Augustyn.

17 czerwca 2022 roku, godz. 18.00 – dyżur autorski z Różą Czerniawską-Karcz w kawiarnio-księgarni Między Wierszami. Moderacja: Gabriel Augustyn.

20 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Barbarą Moraczewską -Jankowską w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

21 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Anną Słowińską w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

22 czerwca 2022 roku, godz. 18.00 – dyżur autorski z Magdaleną Sowińską w kawiarnio-księgarni Między Wierszami. Moderacja: Gabriel Augustyn.

23 czerwca 2022 roku, 16.30 – dyżur autorski z Małgorzatą Hrycaj w kawiarnio-księgarni Między Wierszami. Moderacja: Gabriel Augustyn.

27 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Leszkiem Dembkiem w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Zbigniew Jahnz.

Nowy sezon W PAŁACU literacko … Wiersze czytać czas zacząć!

Miesiąc Nowego Roku 2022 mamy za sobą… Wprawdzie trwają jeszcze ferie zimowe i Pałac Młodzieży jest do dyspozycji dzieci i młodzieży… ale organizatorzy już zapraszają na lutowe spotkanie z poetką i z poezją!

24 lutego 2022 roku, o godzinie 17.30 w sali multimedialnej 106 odbędzie się 81. wieczór W PAŁACU literacko w ramach cyklu spotkań z poetkami i poetami nie tylko szczecińskimi. Kto otworzy tegoroczny sezon naszych spotkań literackich? Zaprosiliśmy w progi pałacu poetkę, której już dawno u nas nie było, a która właśnie w Pałacu Młodzieży prezentowała przed laty swój debiutancki tomik wierszy pomiędzy.

ZDZISŁAWA GIERSZAL – szczecinianka z urodzenia, poznanianka z wyboru, absolwentka wydziału historii Uniwersytetu Szczecińskiego. Bibliotekarka. Podtrzymuje literacko i towarzysko związki obu miast przez przynależność do szczecińskiego oddziału ZLP, bo w gronie szczecińskich pisarek i pisarzy gruntowała swoje poetyckie korzenie. W 2013 roku wydała w serii:akcent swój tom wierszy pomiędzy i zdobywała nagrody w ogólnopolskich konkursach. Publikowała swoje wiersze w regionalnych i ogólnopolskich antologiach oraz prasie. W roku 2020 ukazał się jej drugi tom poetycki PUNKTY ZACZEPIENIA, wydany i promowany w serii Biblioteki Poezji Współczesnej (tom 221) przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Na zachętę do uczestniczenia w rozmowie lirycznej w trakcie wieczoru – wiersz z najnowszego tomu Poetki – Co ma być to będzie:

co ma minąć

to minie

co ma przyjść

to przyjdzie

powietrze mruga

jakby mu coś wpadło do oka

co ma być wierszem to będzie

co ma być życiem to będzie

cień tego co minęło

pada lekko na ramiona

niebo rozkłada ręce

nie wie czy już odleciało

Rozmowę poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz a scenerię jak zawsze wyczaruje Ewa Banaś.

WIERSZE CZYTAĆ CZAS ZACZĄĆ!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Ze względu na sytuację epidemiczną liczba miejsc jest ograniczona a na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki – 22 sztuki, które można pobrać ze strony www.palac.szczecin.pl Wejściówka jest ważna po telefonicznym potwierdzeniu i podaniu niezbędnych danych, tel. 91 422 99 59, wew. 31, w godzinach 9.00-15.00 do dnia 23.02.2021.

OBOWIĄZUJE zakrywanie ust i nosa na terenie placówki.

Po raz 80. W PAŁACU literacko!

Kolejny raz świętujemy! Tym razem 27 listopada 2021 roku, o godz. 12.30 w auli Pałacu Młodzieży spotkamy się, by …odrobić zaległości w obchodach 70-lecia działalności Pałacu Młodzieży-Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie oraz szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, współdziałających od lat na rzecz literatury i kultury w naszym Mieście.

Już 11. sezon spotkań z cyklu W PAŁACU literacko trwa. Odbywają się spotkania z pisarkami i pisarzami oraz promocje ich twórczości. Przed nami 80. wydarzenie!

Celem listopadowego spotkania jest promocja Albumu W PAŁACU literacko retrospekcja prezentującego dziesięcioletnią współpracę organizatorów. Album został wydany z dofinasowania Pałacu Młodzieży-PCE i Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, ze wsparciem ZLP O. w Szczecinie. Na spotkanie zaproszeni zostali: autorki i autorzy oraz uczestnicy wieczorów W Pałacu literacko.

Uroczystość przesunęła się prawie o rok, bo to w roku 2020 przypadały te rocznice i promocja Albumu, który ukazał się w październiku 2020 r. Niestety, czas pandemii, nie tylko nam, pokrzyżował plany. I obecnie nie jest łatwo realizować zaplanowane wydarzenia. Obowiązują obostrzenia pandemiczne, z tego tytułu impreza w Pałacu ma charakter zamknięty. Obecność gości tylko na zaproszenie. Tym więc serdeczniej będziemy witać przybyłych.

Zapraszamy!

https://www.youtube.com/watch?v=hpR9pCP5OEg
Październikowo z nutką znysłową … W PAŁACU literacko

Trwają V PROMOCJE LITERATURY 2021 – wydawane są kolejne książki i promowane w cyklu spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi.

Zapraszamy na 79. wieczór W PAŁACU literacko 21 października 2021 r. (jak zawsze w czwartek) o godzinie 17.30 do sali multimedialnej 106 w Pałacu Młodzieży.

Bohaterką wieczoru będzie młoda szczecińska poetka, ANNA JAKUBCZAK, która zaprezentuje swój najnowszy tom wierszy Z wnętrza…, wydany w serii:akcent jako 74. pozycja serii. Projekt wydawniczy realizowany przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

Kilka słów o Autorce.

Anna Jakubczak jest poetką, copywriterką, animatorką kultury, założycielką portalu ukochajsiebie.pl. Związana z tematyką rozwoju osobistego, kreowania wizerunku i szeroko rozumianej mistyki.

Jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Szczecińskim.

Autorka dwóch tomów wierszy: Ars Poetica (2Kings&Luv Publishers, Londyn 2013) oraz Rozmowy nocą (Acomitam, Marki 2020).

W poezji ceni sobie różnorodność. Dlatego nieobce jej są odniesienia do psychologii, astrologii, kosmologii, a nawet literatury rosyjskiej, czego najlepszym przykładem był jej drugi tom Rozmowy nocą (Wyd. Acomitam, Marki 2020), przesiąknięty do cna inspiracją Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa. W swojej twórczości postawiła sobie za cel temat odkrywania miłości i wszystkich jej znamion. Bo wierzy, że wszystko sprowadza się do miłości i z niej powstaje. Poetka specjalizująca się w tematyce miłosno-erotycznej, która nieustannie wychodzi poza utarte schematy. Jej najnowszy tom wierszy Z wnętrza… tego dowodzi.

Stąd klimat październikowego wieczoru zapowiada się niemal majowo, bo zmysłowo i uczuciowo będą wybrzmiewać w rozmowie lirycznej wiersze ANNY JAKUBCZAK.

ZAPRASZAMY!

Ze względu na sytuację epidemiczną liczba miejsc jest ograniczona a na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki – 22 sztuki, które można pobrać ze strony www.palac.szczecin.pl Wejściówka jest ważna po telefonicznym potwierdzeniu i podaniu niezbędnych danych, tel. 91 422 99 59, wew. 31, w godzinach 9.00-14.00 do dnia 20.10.2021.

OBOWIĄZUJE zakrywanie ust i nosa na terenie placówki.

 

ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH ODDZIAŁ W SZCZECINIE

oraz GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W BOLESŁAWCU z s. w KRUSZYNIE

zapraszają do udziału w Konkursie Literackim na list napisany odręcznie.

Konkurs został objęty patronatem Szczecińskiego Oddziału ZLP, ma zasięg ogólnopolski,

a jego pisarze zostali zaproszeniprzez Organizatorów do Jury Konkursu.

R E G U L A M I N KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY LIST PISANY ODRĘCZNIE

1. CEL

Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, w tym przykładanie wagi do estetycznego i czytelnego zapisu treści listu (np. użycie papeterii, poprawne adresowanie koperty); rozwijanie wyobraźni i umiejętności swobodnego wyrażania siebie poprzez własne teksty.

2. TEMAT

W bieżącej edycji konkursu są dwa tematy:

– „Och! To mój wymarzony prezent…– dla kategorii I (10-12 lat) oraz

– „Tę książkę przeczytaj koniecznie!” dla kategorii II (13 – 15 lat) i III (16 lat i powyżej).

List może być skierowany i adresowany do osoby istniejącej w rzeczywistości lub fikcyjnej, może to być także list otwarty. Każdy uczestnik ma prawo do dowolnej interpretacji tematu i rozwinięcia wg własnego uznania.

3. FORMA

1/ Uczestnik konkursu może przesłać JEDEN LIST napisany odręcznie czytelnym pismem w języku polskim. Listy nieczytelne nie będą oceniane. Prace konkursowe muszą być napisane na papierze listowym (mile widziana papeteria, estetyczna kartka z zeszytu, itp.). Prosimy nie dołączać ilustracji. Jak przystało na list, powinien być w kopercie ze wskazanym adresatem i nadawcą.

2/ Całość należy umieścić w kopercie z osobną kartką z danymi uczestnika: Imię, Nazwisko,

Adres (ew. adres e-mail), telefon kontaktowy oraz zgoda na publikację i przetwarzanie danych osobowych (wyłącznie w celach promocyjnych konkursu).

4. WARUNKI UCZESTNICTWA

W konkursie oceniane będą utwory w następujących kategoriach wiekowych:

I KATEGORIA: 10-12 lat

II KATEGORIA: 13-15 lat

III KATEGORIA: 16 lat i powyżej

5. OCENA I NAGRODY

Oceny nadesłanych listów dokona Komisja Konkursowa złożona z pisarzy ZLP. Organizator zapewnia atrakcyjne nagrody rzeczowe dla laureatów dwóch młodszych kategorii, a dla laureatów kategorii dorosłych oprócz rzeczowych także bony upominkowe. Ich wysokość jest uzależniona od werdyktu Komisji Konkursowej i liczby nagrodzonych miejsc.

6. TERMIN I MIEJSCE

Prace należy przesyłać na adres:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie;

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1b; 59-700 Bolesławiec, w terminie do 25.10.2021 roku

(UWAGA: liczy się data stempla pocztowego).

Laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie wręczenia nagród. Finał jest uzależniony od sytuacji epidemiologicznej, a w przypadku braku możliwości spotkania „na żywo” nagrody zostaną przesłane pocztą.

W sprzyjającej sytuacji epidemiologicznej finał przewidziany jest na 3 grudnia 2021 roku,

a wyniki konkursu podane będą na stronie www.gokis.boleslawiec.org oraz na fanpage Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania.

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

DO REGULAMINU ZAJĘĆ

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia

2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie

swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w

Kruszynie, ul. Kasztanowa 1B, 59-700 Bolesławiec.

2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi osobowymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony

Danych (IOD): e-mail: iodo@amt24.biz.

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu publikacji wizerunku dziecka podczas zajęć

organizowanym przez GOKiS.

4. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

a) art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (zgoda) – osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich

danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów.

b) art. 6 ust 1 lit. c) RODO – przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na

administratorze

c) Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

5. Odbiorca lub kategorie odbiorców: Podmioty upoważnione na podstawie zawartych umów powierzenia,

uprawnione na mocy obowiązujących przepisów prawa.

6. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania.

7. Pani/Pana dane osobowe nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również

profilowaniu.

8. Posiada Pani/Pan prawo do:

a) żądania dostępu do danych,

b) żądania sprostowania danych,

c) wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ul. Stawki 2,

00-913 Warszawa.

9. Nie posiada Pani/Pan prawa do:

a) ograniczenia danych osobowych,

b) sprzeciwu wobec przetwarzaniu,

c) przenoszenia danych.

10. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państw trzecich.

11. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Róża Czerniawska-Karcz

ZAPRASZAMY do PAŁACU MŁODZIEŻY na NOWE PROMOCJE SERII:AKCENT

Miniony rok w pandemii uniemożliwił spotkania z autorkami i autorami na wieczorach W PAŁACU literacko. Rozmowy na ekranie nie zaspokajały oczekiwań ani publiczności, ani piszących, ani organizatorów. A jednak pozostał po nich ślad, pośrednia komunikacja poprzez film. Do tej spuścizny dołączamy dwie kolejne zapowiedzi relacji z pałacowych wieczorów literackich, mając nadzieję, że po wakacjach spotkamy się w gościnnych progach Pałacu Młodzieży.

Tegoroczna, dziesiąta już edycja serii:akcent, która jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a realizowana przez szczeciński oddział Związku literatów Polskich w ramach projektu V SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY zaowocowała nietypowo, bo wiosną, wydaniem kolejnych publikacji szczecińskich autorów.

Swoją 25. książkę wydał Rafał Podraza, ciągle jeszcze obracający się w tematach muzycznych, stąd 71. pozycja serii to tytuł TANGO NOTTURNO …z gramofonowej płyty.

Natomiast 72. książką serii jest 4. tom poezji Magdaleny Sowińskiej, RETROspekcja.

Promocje obu tytułów miały miejsce w czerwcu, w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, które od lat gości i prezentuje pisarzy środowiska w cyklu spotkań

W PAŁACU literacko.

76. wieczór W PAŁACU literacko to rozmowa z Rafałem Podrazą, dziennikarzem muzycznym, autorem 24 książek nie tylko biograficznych. W środowisku literackim uchodzi za specjalistę od rodziny Kossaków oraz historii polskiej piosenki. Od 2016 roku dzieli się swoją wiedzą z Czytelnikami na łamach tygodnika „Na Żywo”, w rubryce „Historia jednej piosenki”.

TANGO NOTTURNO …z gramofonowej płyty, nieduży fragment z obszernej HISTORII PIOSENKI prezentuje wciąż zainteresowanym czytelnikom Autor niniejszej publikacji. Rafał Podraza, pan od starej piosenki, lubi sięgaćw odległą już przeszłość. Lata dwudzieste, lata trzydzieste XX wieku, to czas wspomnień coraz mniej licznych Obecnych, którzy pamiętają. A przecież jest w nas potrzeba odtworzenia starej gramofonowej płyty, nostalgia pożółkłych fotografii w albumach, poruszający

zmysły koloryt portretu, z którego zalotnie spogląda przez ramię piękna kobieta… gwiazda ekranu sprzed niemal stu lat… Co ma do opowiedzenia? Jakie tajemnice skrywa? Albo jakie sensacje przywołuje jej imię? Co kryją pamiętniki czy dzienniki ludzi, których życiem i sukcesami żył tamten miniony, i już niemal zapomniany świat? Aby otworzyć, baśniowy już dzisiaj, Sezam skrywający nieprzebrane bogactwa historii gwiazd filmu i estrady początku ubiegłego wieku, Autor zaprosił gości, z którymi razem zajrzał do owego skarbca wspomnień.

Na 77. wieczorze W Pałacu literacko Magdalena Sowińska – teolożka, pedagożka specjalizująca się w edukacji, rewalidacji i wspomaganiu osób z autyzmem i zespołem Aspergera, ale także poetka, bajkopisarka, a przy okazji dekoratorka wnętrz i malarka, ilustratorka swoich książek -zaprezentowała swój najnowszy, czwarty tom poetycki RETROspekcja. Jednak nie tylko czytała swoje wiersze w rozmowie z prowadzącą Różą Czerniawską-Karcz. Dopełnieniem promocji były miniatury etiud filmowych do wierszy Poetki, które realizuje od lat, zamieniając słowo w wielowymiarowy, dźwiękowy obraz. Odnosi na tym polu sukcesy zwieńczone nagrodami. Ważnym tematem wierszy jest dla Magdaleny Sowińskiej – Szczecin, nieustannie bliski i, jak się okazuje, niewyczerpany. Autorka Transfuzji białej ciszy jest wpisana w miasto nad Odrą, tak jak miasto urodzenia jest związane z nią. Z niepowtarzalną umiejętnością żonglowania metaforą, personifikuje Poetka te zależności psyche i ciała w wierszach dedykowanych Szczecinowi. Retrospektywnie sięga w historię, przecież nie tylko polskiego, Szczecina (Szczecińskie chodniki): Odczuwam puls tego miasta we własnym krwiobiegu / i ciężki wydech jego spalin wdycham / w nieprzerwanym procesie symbiozy.

To był niezwykle interesujący wieczór.

Zapraszamy do obejrzenia wkrótce relacji filmowych ze spotkań na stronie pałacu www.palac.szczecin.pl i do lektury książek szczecińskich pisarzy.

Z wielką radością rozpoczynamy 11. sezon spotkań w cyklu W PAŁACU literacko zapraszamy na 78. wieczór, oczywiście promocyjny, z najnowszą książką poetycką ZBIGNIEWA JAHNZA, pt. Jestem…, która została wydana w X edycji serii:akcent realizowanej w projekcie – V SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2021. Projekt dofinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Spotkanie odbędzie się 30 września 2021 roku, o godz. 17.30 w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży-Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie przy Alei Piastów 7.

            Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną liczba miejsc jest ograniczona a podczas wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki – 22 sztuki, które można pobrać ze strony www.palac.szczecin.pl  Wejściówka jest ważna po telefonicznym potwierdzeniu i podaniu niezbędnych danych, tel. 91 422 99 59, wew. 31, w godzinach 9.00-15.00 do dnia 28.09.2021. OBOWIĄZUJE  zakrywania ust i nosa na terenie placówki.

Ufamy, że nie zniechęcą Państwa utrudnienia i przybędziecie do Pałacu Młodzieży na spotkanie ze Zbigniewem Jahnzem.

Rozmowę liryczną, ilustrowaną obficie wierszami z promowanego tomu Jestem… poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz.

Przypomnijmy sobie ponownie klimaty i nastroje, które oferują nam Organizatorzy spotkań W PAŁACU literacko – Związek Literatów Polskich Oddział  w Szczecinie oraz Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie.

ZAPRASZAMY!

https://www.youtube.com/watch?v=8W9e6J_LMaw

Na 77. wieczorze W Pałacu literacko Magdalena Sowińska – teolożka, pedagożka specjalizująca się w edukacji, rewalidacji i wspomaganiu osób z autyzmem i zespołem Aspergera, ale także poetka, bajkopisarka, a przy okazji dekoratorka wnętrz i malarka, ilustratorka swoich książek – zaprezentowała swój najnowszy, czwarty tom poetycki „RETROspekcja”. Jednak nie tylko czytała swoje wiersze w rozmowie z prowadzącą Różą Czerniawską-Karcz. Dopełnieniem promocji były miniatury etiud filmowych do wierszy Poetki, które realizuje od lat, zamieniając słowo w wielowymiarowy, dźwiękowy obraz. Odnosi na tym polu sukcesy zwieńczone nagrodami.

VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Bursewicza „O Złotą Metaforę” rozstrzygnięty

Od sześciu lat, w ramach Szczecińskiej i Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, jest ogłaszany Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę”. Gdy w ubiegłym roku do jubileuszowej piątej edycji zgłosiło się 169 autorów, przesyłając łącznie 507 wierszy, uznaliśmy to za bardzo pozytywny postęp. Wówczas, oprócz tradycyjnej poczty, pierwszy raz umożliwiliśmy przesyłanie wierszy drogą elektroniczną. To było dla nas cenne doświadczenie, które pokazało, że konkurs stał się dostępny dla jeszcze większej liczby zainteresowanych.

W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 190 zgłoszeń, jednak z powodów nierespektowania regulaminu do Konkursu zostało przyjętych 181 autorów. Jury, od 10 maja do 5 czerwca, przeczytało, analizowało i oceniło 543 wiersze. Protokół jest już sporządzony. Co rok ogłoszenie zwycięzców odbywało się podczas finału Szczecińskiej i Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji w ostatni dzień wiosny. Teraz na wynik poczekamy do lipca. Uroczyste ogłoszenie werdyktu jury odbędzie się 11 lipca o godz. 12.00 w Ogrodzie Różanym „Różanka” w Szczecinie. Już powstaje scenariusz widowiska muzyczno-poetyckiego i ze sceny, po rocznej covidowej przerwie, znowu popłyną słowa nagrodzonych wierszy w aranżacji muzycznej.

Spotkajmy się na „Różance”!

(DS)

Klub Literacki „Na Wyspie” w Świnoujściu wznawia spotkania miłośników pięknego słowa

Koronawirusowe zamknięcie zaowocowało pęczniejącymi od tekstów notatnikami. Jednak brak spotkań w gronie ludzi o podobnej wrażliwości dał się już literatom mocno we znaki. Bo wspólna praca nad tekstami kolegów, wzajemne uwagi i możliwość wymiany twórczej myśli są dla nich bezcenne. Dlatego cała grupa z radością przyjęła informację o możliwości spotkania. Niestety, dotychczasowe miejsce spotkań jest obecnie niedostępne. Klub Garnizonowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zawiesił działalność w związku z generalnym remontem swojej siedziby. Dlatego tym razem grupę gościła kawiarnia w Ośrodku Wypoczynkowym „Porąbka”.

Bliskość morza, które jest jednym z najważniejszych źródeł natchnień, sprzyja tu – jak się okazało – twórczej atmosferze spotkań, a wypełnione w okresie przymusowej izolacji zeszyty dały dowód na potrzebę kontynuacji aktywnej działalności.

Choć wszyscy bardzo dobrze poczuli się w „Porąbce”, to decyzja czy właśnie tu spotykać się będą także w przyszłości jeszcze nie została podjęta. Padło kilka propozycji. Być może, jeszcze tego lata uda się organizacja plenerowego spotkania.

Przypomnijmy, że Klub Literacki „Na wyspie” powstał w 1967 r. z inicjatywy Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej. Do dziś nie ma on charakteru zarejestrowanego stowarzyszenia.  Jest grupą skupiającą ludzi różnych zawodów, przekonań, różniących się wiekiem i skalą talentu. Łączy nas jedno – zamiłowanie do literatury i pasja poszukiwania własnych środków wyrazu, poznawanie tajników kompozycji dzieła literackiego oraz uczenie się krytycznego stosunku do własnych utworów. Klub współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, a w swojej historii był inicjatorem wielu wydarzeń promujących poezję, które odbijały się echem w mieście, regionie, a nawet kraju. Związek Literatów Polskich wyróżniał świnoujskich twórców za aktywność i niekonwencjonalne często formy promowania poezji. Literaci „Na Wyspie” gorąco zapraszają do współpracy wszystkich, którzy przelewają swoje uczucia i swój obraz świata na papier. Informacje i kontakt pod numerem 517131249.

X edycja serii:akcent zamknięta tak jak IV SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2020.

To był trudny rok, ale przecież obfity… wydaliśmy 6 książek… a ostatnie dwie to: 69. pozycja, tom wierszy Roberta A. Florczyka, W Mieście Wenedów oraz 70. pozycja Abordaże szczecińskie, Krystyny Rodzewicz pięknie się wpisały w nasze szczecińskie jubileusze. Obie książki traktują bowiem o Mieście Gryfa i jego mieszkańcach, o historii i teraźniejszości Szczecina, który kończy swoje 75 lat na polskiej mapie. A my, czyli Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie również honorujemy nasze 70-lecie działalności tymi publikacjami, wspartymi z dofinansowania Miasta Szczecin

 

https://www.youtube.com/watch?v=-tvKuxDhI64

Wyniki Turnieju Jednego Wiersza

Od Morza do Tatr”

21 listopada 2020 roku, w szczecińskim Inkubatorze Kultury wyłoniono laureatów

Turnieju Jednego Wiersza „Od Morza do Tatr” zorganizowanego już po raz czwarty przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Po wysłuchaniu (tym razem online) wierszy 24 autorek i autorów, jury w składzie: Róża Czerniawska – Karcz (była prezes), Krystyna Rodzewicz (zastępca prezesa) oraz Leszek Dembek (prezes ZLP Oddziału w Szczecinie) przewodniczący jury –

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX – Edward Siekierzyński za wiersz „Kartka”

3 RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA :

– Anna Czartoszewska za wiersz „Sonet z wadą serca”

– Barbara Medajska za wiersz „Covid długi na cały kraj”

– Wojciech Maciej Hübner  za wiersz „Legenda”

Dodatkowo Sylwia Kanicka zdobyła Wyróżnienie

Prezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie

za wiersz ”Niepoprawnie zakazane chwile”

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, laureatom gratulujemy.

Turniej Jednego Wiersza „Od Morza do Tatr” współfinansowano ze środków:

Miasta Szczecina

 

Regulamin IV Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza

Od Morza do Tatr

1. Organizator:

Organizatorem IV Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza jest Związek Literatów Polskich Oddział Szczecin z siedzibą al. Wojska Polskiego 90, 70 – 482 Szczecin, adres mailowy: kontakt@zlpszczecin.pl

2. Cele Konkursu

Celem konkursu jest:

 • prezentacja najciekawszych autorów, spośród osób piszących wiersze,
 • rozbudzenie zainteresowań twórczością poetycką,
 • popularyzacja twórczości literackiej,
 • wymiana doświadczeń poetyckich i wzmocnienie więzi pomiędzy twórcami z różnych środowisk literackich w Polsce i na świecie.

3. Miejsce i terminy

Konkurs odbędzie się bez udziału autorów wierszy i widowni w Sali Kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90, dniu 21.11.2020 r. w godzinach 17.00 – 20.00.

Termin nadsyłania prac konkursowych na adres mailowy Organizatora do 19 listopada 2020 r.

4. Zasady i warunki uczestnictwa

Konkurs ma charakter otwarty – jego uczestnikami mogą być wszystkie osoby pełnoletnie, tworzące w języku polskim.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest nadesłanie jednego wiersza w formie nagrania audio (dźwięk) lub wideo oraz w osobnym pliku tekstowym (treść wiersza).

W kolejnym pliku należy zamieścić dane autora – imię, nazwisko, wiek, dokładny adres, numer telefonu, adres poczty elektronicznej.

Tak przygotowany zestaw należy przesłać na adres mailowy kontakt@zlpszczecin.pl. – Organizatora Konkursu.

Każdy Uczestnik może nadesłać tylko jeden wiersz, który nie był publikowany w formie drukowanej i elektronicznej, ani nagradzany w innych konkursach.

Autor, nadsyłając pracę na Konkurs, zgadza się na ewentualną publikację wiersza w pokonkursowych publikacjach okolicznościowych oraz na stronie zlpszczecin.pl

5. Rozstrzygnięcie Konkursu

Rozstrzygnięcie Konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się 21 listopada 2020 roku w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Spotkanie będzie filmowane. Emisja nagrania z nagrodzonymi wierszami na stronie zlpszczecin.pl w dniu 28.11.2020 r.

Powołane przez Organizatora Jury wyłoni laureatów Turnieju.

Organizator przewiduje przyznanie następujących nagród i wyróżnień:

– miejsce pierwsze – statuetka,

– trzy wyróżnienia – dyplomy okolicznościowe.

O wynikach Konkursu Laureaci zostaną powiadomieni po zakończeniu obrad Jury.

6. Uwagi dodatkowe

Zgłoszenie uczestnictwa w Konkursie jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego Regulaminu. Wszelkie dodatkowe informacje u Organizatora konkursu:

telefon: 727 012 703, E- mail: kontakt@zlpszczecin.pl

III Przegląd Literackich Impresji Filmowych

Przegląd Literackich Impresji Filmowych organizowany przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich i nieformalną grupę artystyczną „Iuvenis Ars” ma już swoją dwuletnią historię i nieustannie się rozwija. Wydarzenie do tej pory wpisywało się w odchody Szczecińskiej Wiosny Poezji. Pierwsza edycja, która odbyła się w 2018 roku nosiła nazwę „Poezja na ekranie” – wtedy prezentowane były filmy inspirowane utworami poetyckimi w kinie Pionier. Zeszłoroczna edycja, czyli druga odbyła się już pod ukształtowaną nazwą Przegląd Literackich Impresji Filmowych – w skrócie PLIF. Inspiracją do etiud filmowych były już nie tylko teksty poetyckie, ale również prozatorskie. W tegorocznej edycji to się nie zmieni, ale  nastąpią inne modyfikacje. Jakie? Zaraz się dowiecie.

Tegoroczny, III Przegląd Literackich Impresji Filmowych ze względu na epidemię koronawirusa odbędzie się później, niż zwykle, co oznacza, że nie będzie wpisywał się w tym roku w obchody kalendarzowej Szczecińskiej Wiosny Poezji. Odbędzie się pod hasłem „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich”. Uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć etiudy filmowe na wcześniej wspomniany temat, oczywiście inspirowaną tekstem literackim, który może znaleźć się filmie. Celem tej inicjatywy jest popularyzacja sztuki literackiej i filmowej, a także pokazanie, jak te sztuki się przenikają, uruchamiając cały proces twórczy, który nie kończy się na stworzeniu utworu tekstowego, a dopiero zaczyna – później to dzieło możemy poznawać w nowych odsłonach.

Jak już wcześniej było wspomniane, III Przegląd Literackich Impresji Filmowych odbędzie się pod hasłem „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich”. Dlaczego akurat taki temat? Marzenia są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Sprawiają, że ludzie się rozwijają, chcąc sięgnąć po swoje pragnienia. Urzeczywistniają je między innymi pisząc. Każde dzieło artystyczne znajdowało się niegdyś w sferze pragnień, które w późniejszym etapie są wyrażane i realizowane. To one są siłą napędową procesu tworzenia, na którym opiera się miedzy innymi nasz konkurs, ale nie tylko. PLIF też był kiedyś sferą marzeń, ale udało nam się go zapoczątkować. Chcecie pokazać szerszej publiczności utwór złożony z wielu klatek pełnych marzeń? Zapraszamy do udziału w PLIF-ie!

Wydarzenie ma formułę konkursu. Prace filmowe na temat brzmiący „Filmowa klatka marzeń na podstawie utworów literackich” zostaną zakwalifikowane do udziału w przeglądzie przez niezależne jury, jeśli zostaną spełnione wszystkie wymagania zawarte w regulaminie. Dodatkowo najlepsze etiudy filmowe zostaną nagrodzone. Ze względu na sytuację z wiązaną z koronawirusem termin Przeglądu Literackich Impresji Filmowych 2020 zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Prace można nadsyłać do 30 września 2020 roku. Prace należy przesłać drogą elektroniczną lub pocztą:

 

 • E-mail: kontakt@zlpszczecin.pl, w tytule e-maila należy napisać: PRZEGLĄD
  LITERACKICH IMPRESJI FILMOWYCH – PLIF,
 • Pocztą na adres: ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH ODDZIAŁ W SZCZECINIE
  al. WOJSKA POLSKIEGO 90 70-482 Szczecin
  z dopiskiem: PRZEGLĄD LITERACKICH IMPRESJI FILMOWYCH – PLIF.

 

Zapraszamy na stronę wydarzenia http://plif.zlpszczecin.pl/

W PAŁACU literacko promocje online…

WSPOMNIENIA SENTYMENTALNE… szczecińskiej poetki…

… a życie toczy się dalej, jak gdyby nigdy nic… chociaż już trzeci miesiąc od ogłoszenia pandemii, a w niej zamknięte szkoły, instytucje kultury, kina i teatry, muzea i Filharmonia, zakazy zgromadzeń, maseczki, rękawiczki, ostrożność… ale też potrzeba pracy… spotkań… działania…

Pałac Młodzieży nie ustaje… w pracowniach zdalnie praca wre… ożywienie wzrasta… organizatorzy w gotowości i z inicjatywą… tak więc i po stronie szczecińskiego oddziału ZLP chęć działania wśród pisarzy rośnie… Kontakty też zdalnie, organizacja online, efekty realizacji zapisane cyfrowo trafiają do odbiorców za pomocą internetowych połączeń… codzienność!

Mamy już za sobą 65. Spotkanie W PAŁACU literacko (niestety, bez fety) – Inaugurację V Szczecińskiej Wiosny Poezji w ramach IV SZCZECIŃSKICH PROMOCJI LITERATURY 2020. A tak tych promocji potrzeba! Dlatego pora na następne planowane pałacowe wydarzenie literackie… naturalnie, w trybie online…

ORGANIZATORZY ZAPRASZAJĄ (po raz drugi bez daty i godziny!) na 66. Spotkanie W PAŁACU literacko, a 2. podczas pandemii (miało być kwietniowe a jest majowe)… kolejne, które wpisuje się w rok jubileuszu 70 lecia Pałacu Młodzieży i ZLP w Szczecinie.

W majowe czwartkowe południe, w bezpiecznych przestrzeniach pałacu w poetyckie klimaty wspomnień sentymentalnych, i nie tylko, wprowadzi wirtualną publiczność Róża Czerniawska-Karcz, promując swój najnowszy tom wierszy pt. pisać przyjaźń…, o którym wyraziła się tak: Nie ukrywam, obecna książka, jak żadna z moich dotychczasowych, jest bardzo osobista, i nie z powodu dedykacji, wielu imion czy dat, ale przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno jest mi w tych tekstach, wersach, słowach ukryć bohaterkę liryczną… gdzieś między wierszami słyszy się jej głos, ale na pierwsze miejsce nieustająco wysuwa się jej alter ego… czyli ja…

Odwrócenie roli autorki? Tak, bo to ja dokonałam wyboru z zapisanych lat, to spośród wersów wydobyłam pamięć pięćdziesięciu lat znajomości z ludźmi, którzy pozostali mi bliscy do dziś, i to o nich jest właśnie opowieść pisana przeze mnie w wersach i między wersami… I nie mogłaby zaistnieć inaczej jak właśnie z ujawnieniem bohaterki lirycznej w osobie pewnej Róży… która pojawiła się nie przypadkiem w Krakowie ponad pół wieku temu … i zaczęła pisać tę przyjaźń…

Rozmowę dedykowaną Przyjaciołom (szczecińskim, krakowskim i z różnych innych stron kraju i świata) poprowadzi z Autorką Rafał Podraza, w klimatycznej, jak zawsze, scenerii sali multimedialnej, spotkanie sfilmują pałacowi operatorzy, aby wydarzenie trafiło do obecnych wirtualnie i materialnie jednocześnie, bo na fotografiach, wiernych sympatyków pałacowych spotkań.

Spotkamy się ONLINE!

nie tylko FILIPINKOWO …W PAŁACU literacko w lutym 2020

6 lutego 2020 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, tym razem w Auli!, odbędzie się 64. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko, uświetniające galerię spotkań, z pisarzami nie tylko szczecińskimi, na 70 lecie Pałacu Młodzieży i ZLP O. w Szczecinie. Tym razem bowiem na zaproszenie Dyrektor Pałacu Młodzieży, Elwiry Rewcio, Gościem będzie MARCIN SZCZYGIELSKI.

Pisarz i dramaturg, dziennikarz i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autor bardzo już licznych książek (14!) dla dzieci i młodzieży. W 2013 opublikował Filipinki – to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu – monografię zespołu wokalnego Filipinki. Jego dramaty (9) nie schodzą długo z afisza. A powieści (14) są wznawiane. Zainteresowanie, np. niezwykłymi losami Iny Benity, bardzo popularnej aktorki międzywojnia, tajemnicze jej zniknięcie po wojnie, skutkowały nie tylko próbą odkrycia prawdy, ale też powstaniem powieści Poczet Królowych Polskich, której główna bohaterka przypomina przedwojenną gwiazdę kina. Nic dziwnego też, że w Szczecinie promocja książki odbyła się w kinie Helios.

O bogatej twórczości Marcina Szczygielskiego, o inspiracjach, o związkach ze Szczecinem i… z FILIPINKAMI… potoczy się rozmowa Pisarza z Różą Czerniawską-Karcz i sympatykami literatury. Muzycznie oprawi spotkanie pałacowy zespół wokalny MARKATO, który pod kierunkiem artystycznym Dariusza Chmielewskiego zaprezentuje piosenki, oczywiście z repertuaru słynnych FILIPINEK oraz inne piosenki.

Jak zawsze w Pałacu, możemy spodziewać się niepowtarzalnego klimatu, tym razem o prawdziwie pałacowym kolorycie.

ZAPRASZAMY.

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny

opowieści … nie z tej rzeki… czyli W PAŁACU literacko w styczniu 2020

23 stycznia 2020 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, w sali multimedialnej, odbędzie się 63. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko, inaugurujące tegoroczne jubileusze: 70-lecie Pałacu Młodzieży w Szczecinie oraz 70 lat działalności ZLP w Szczecinie.

Literackie spotkanie odbędzie się z udziałem szczecińskiego prozaika Artura Justyńskiego, który zaprezentuje dwie swoje książki: Opowieści zza rzeki (zbiór opowiadań) oraz powieść Cichy Zachód.

Artur Justyński, z wykształcenia mgr inżynier elektrotechniki i elektroniki Politechniki łódzkiej, jest też ornitologiem, wędkarzem, wędrownikiem… Sam o swoim pisaniu mówi tak: Odkąd sięgam pamięcią, choć na niej polegać nie mogę, bo ta eufemizuje to, co minione, pisałem wiersze albo budziłem się w nocy mówiąc wierszem niezapisanym. Zarówno zapisanych jak i niezapisanych nigdzie nie opublikowałem. Publikacji natomiast doczekały się opowiadania, (dwanaście, dzięki wyobraźni napisanych) a wydane w zbiorze Opowieści zza rzeki w roku 2017. Naturalną rzeczy koleją było napisanie powieści Cichy Zachód wydanej w 2018 roku. Cichy Zachód to swoisty zapis fascynacji tzw. Ziemiami Odzyskanymi, wsparty przeżyciami autora na tle przed i powojennych fotografii.

O tym wszystkim potoczy się rozmowa Pisarza z Różą Czerniawską-Karcz i sympatykami literatury. Jak zawsze w pałacu, możemy się spodziewać niepowtarzalnego klimatu, tym razem, zapewne w kolorach mgły… bo będą to opowieści niesamowite… nie z tej rzeki…

ZAPRASZAMY.

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny

Szlagiery sentymentalne… w opowieściach o niejednej piosence…

12 grudnia 2019 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, w sali multimedialnej, odbędzie się 62. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko. Podczas wieczoru Rafał Podraza będzie promował swoją najnowszą książkę SZLAGIERY SENTYMENTALNE, wydaną przez Oficynę R, a współfinansowaną ze środków Miasta Szczecin.

Janusz Kondratowicz poeta polskiej piosenki mawiał: „piosenka, to nie tyko utwór muzyczny, to cały wachlarz emocji, które targały autorem tekstu, kompozytorem czy wykonawcą w chwili, kiedy powstawała”…

Jak rodziły się przeboje Ludmiły Jakubczak, Anny Jantar, Hanki Ordonówny, Heleny Majdaniec, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Urszuli Sipińskiej, Jerzego Połomskiego, Haliny Kunickiej, Mieczysława Fogga, Anny German i wielu innych…? Łącznie 26 historii przygotował i wydał w swojej najnowszej książce Rafał Podraza, szczeciński dziennikarz muzyczny, autor wielu książek biograficznych, znający jak mało kto polską piosenkę. Współredaguje też od trzech lat w jednym z ogólnopolskich tygodników rubrykę „Historia jednej piosenki”.

Książkę Szlagiery sentymentalne opatrzyła wstępem znakomita dziennikarka muzyczna, Maria Szabłowska.

Nie zabraknie, oczywiście, muzyki… wybrzmią szlagiery sentymentalne… które dopełnią jak zawsze niepowtarzalny klimat wieczoru W PAŁACU literacko.

ZAPRASZAMY!

Możliwość nabycia książek.

WSTĘP WOLNY

…wyraża osobność na różne sposoby… czyli jak?

5 grudnia 2019 roku, o godzinie 17:00 w Sali Stefana Flukowskiego w Książnicy Pomorskiej, odbędzie się spotkanie z Edwardem Siekierzyńskim oraz promocja jego tomu prozy pt. WSTĘP! CAŁE ZDANIE? I… Prezentowana książka to 63. pozycja VIII już edycji serii:akcent, wydawanej nakładem szczecińskiego oddziału ZLP w ramach tegorocznego projektu:

„III Szczecińskie Promocje Literatury 2019”, a dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin.

Bohater wieczoru Edward Siekierzyński – stargardzianin; poeta, prozaik, eseista, malarz, rzeźbiarz, medalier – zaprezentuje swoją najnowszą książkę, o której pisze: To, co przedstawiam w tym tomiku, nazywam po prostu zapiskami, czyli nie aspiruję tu do jakiejś formy literackiej – nie są to opowiadania, a raczej zapis spostrzeżeń trochę filozofujących, plus wtręty cytatów różnych autorów, które wydały mi się interesujące, może i szokujące…

Dopowiada, doprecyzowuje wypowiedź Autora, Róża Czerniawska-Karcz, która poprowadzi spotkanie: Te zapiski codzienne, poddawane zabiegowi literackiej galwanizacji ulegają swoistemu uszlachetnieniu, tak jak czekanie zamienia się w szlachetniejsze oczekiwanie… Trywialność sytuacji − z miasta: zakupy, − z domu: czynności spania, jedzenia, picia, sprzątania… nawet choroby… nabierają blasku… stają się dzięki zamianie pospolitego czynu w słowo, czymś nowym i niepowtarzalnym, czymś idealnie jednostkowym… szlachetnie osobnym… bo WSTĘP! CAŁE ZDANIE? I… jest poematem o OSOBNOŚCI… każdego z nas…

Na tle prezentacji multimedialnej zrealizowanej z obrazów i zdjęć stargardzkiego Artysty potoczy się rozmowa o tym, co inspiruje i doskwiera, o tym, co złości i zmusza do refleksji… nie tylko Artystę, np. Tak, jestem zły, bo poprzez zeźlenie się na te dziwności, które zaczynają wszystkich oblegać, zeźlenie się, ale bez zacietrzewienia (!), na tę właśnie rzeczywistość, pozwala widzieć ją dokładniej i refleksyjnie, a refleksja pomaga uładzić swe wnętrze.

Tymczasem prowadząca spróbuje odsłonić obraz, a zrobi to tak: Oprawi obraz w ramę. Zawiesi w swojej (i Waszej) wyobraźni i zasiądziecie do kontemplacji… Tak to sobie imaginuje… a imaginacja, jak się okaże, jest zaraźliwa… Przekonacie, się Państwo sami, gdy dacie się zaprosić do galerii, a może do osobliwego atelier, w którym czas i przestrzeń a także bohater stają się jednością, w swojej osobności, oczywiście, stają się bowiem obrazem, portretem, a nawet autoportretem…

Edward Siekierzyński jest ponadto bardzo ekspresywnym interlokutorem… więc emocji nie zabraknie!

To może być naprawdę interesujący wieczór!

ZAPRASZAMY!

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny

lirycznie i muzycznie zahaczając o piąty wymiar… W PAŁACU literacko

21 listopada 2019 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, w sali multimedialnej, odbędzie się 61. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko, a podczas wieczoru będzie miała miejsce promocja drugiego tomu poezji ZENONA LACHA-CERASZYŃSKIEGO pt. z piątego wymiaru…,. Jest to też 62. pozycja wydawnicza w VIII już edycji serii:akcent, wydawanej nakładem szczecińskiego oddziału ZLP w ramach tegorocznego projektu: „III Szczecińskie Promocje Literatury 2019”, a dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin.

Bohaterem wieczoru będzie Zenon Lach-Ceraszyński- poeta, animator i działacz kultury. Juror, ale też reżyser konkursów literackich, recytatorskich oraz przeglądów zespołów estradowych.

W rozmowie Poeta zaprosi publiczność na jedyne w swoim rodzaju misterium słowno-muzyczne (które lubi najbardziej…): w artystyczną przestrzeń i w poetycki czas z piątego wymiaru… (już drugiego) tomu wierszy (…) Autor piątego koła u słowa… stworzy swoistą i niepowtarzalną przestrzeń rodem z piątego wymiaru właśnie… Na swój i odbiorcy użytek wykreuje nowy świat (czy równoległy?), w którym dotychczasowa, znana nam rzeczywistość zostaje przefiltrowana przez wyobraźnię artysty i zapisana ponownie jak nowy matematyczny wzór, wysnuty z obserwacji zjawisk, egzystencjalnego doświadczenia, a zamknięty w refleksji zapisanej wersem.

W stworzeniu owego niepowtarzalnego klimatu pomogą Poecie: Róża Czerniawska-Karcz

(moderatorka wieczorów w pałacu); Krystyna Maksymowicz – aktorka Teatru Współczesnego, znawczyni i popularyzatorka pięknego Słowa; Jan Kamiński – laureat wielu konkursów recytatorskich. Dopełnią aurę muzycznie: Michał Dąbrowski – akordeonista (już znakomity, bo laureat międzynarodowych konkursów w 2019 r.), student II roku Akademii Sztuki wydziału muzycznego w Szczecinie oraz Mateusz Prygoń – saksofon, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, członek Orkiestry Reprezentacyjnej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Co to będzie za wieczór!

ZAPRASZAMY!

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny

o Czasie audiowizualnie, emocjonalnie oraz egzystencjalnie…

17 października 2019 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, w sali multimedialnej, odbędzie się 60. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko, a podczas wieczoru promocja najnowszego tomu poezji pt. w hurtowni czasu…, Anny SŁOWIŃSKIEJ. Jest to też 61. pozycja wydawnicza w VIII już edycji serii:akcent, realizowanej przez szczeciński oddział ZLP w ramach tegorocznego projektu: „III Szczecińskie Promocje Literatury 2019”, a dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin.

Bohaterką wieczoru będzie ANNA SŁOWIŃSKA- poetka, prozatorka, animatorka życia literackiego w Policach i Szczecinie, prezeska RSL-A w Policach, pełniąca tę funkcję od 10 lat, czyli mały jubileusz… i nie tylko ten jeden. W rozmowie poetyckiej, bo wiersze przecież najważniejsze w tej pałacowej konwencji Czwartków W PAŁACU literacko, przewiną się też informacje o współdziałaniach Polic i Szczecina na niwie kultury Miast i regionu, które wpisują się w Czas naszego wieku…

O tym wszystkim potoczy się rozmowa Anny Słowińskiej z Różą Czerniawską-Karcz i sympatykami poezji. Jak zawsze w pałacu, możemy się spodziewać niepowtarzalnego klimatu w kolorach jesieni i… z Czasem jako dominującym bohaterem… audiowizualnie, emocjonalnie czy egzystencjalnie…

ZAPRASZAMY.

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny.

o Czasie audiowizualnie, emocjonalnie oraz egzystencjalnie…

17 października 2019 roku, o godzinie 17:30 w Pałacu Młodzieży, w sali multimedialnej, odbędzie się 60. spotkanie z cyklu: W PAŁACU literacko, a podczas wieczoru promocja najnowszego tomu poezji pt. w hurtowni czasu…, Anny SŁOWIŃSKIEJ. Jest to też 61. pozycja wydawnicza w VIII już edycji serii:akcent, realizowanej przez szczeciński oddział ZLP w ramach tegorocznego projektu: „III Szczecińskie Promocje Literatury 2019”, a dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin.

Bohaterką wieczoru będzie ANNA SŁOWIŃSKA- poetka, prozatorka, animatorka życia literackiego w Policach i Szczecinie, prezeska RSL-A w Policach, pełniąca tę funkcję od 10 lat, czyli mały jubileusz… i nie tylko ten jeden. W rozmowie poetyckiej, bo wiersze przecież najważniejsze w tej pałacowej konwencji Czwartków W PAŁACU literacko, przewiną się też informacje o współdziałaniach Polic i Szczecina na niwie kultury Miast i regionu, które wpisują się w Czas naszego wieku…

O tym wszystkim potoczy się rozmowa Anny Słowińskiej z Różą Czerniawską-Karcz i sympatykami poezji. Jak zawsze w pałacu, możemy się spodziewać niepowtarzalnego klimatu w kolorach jesieni i… z Czasem jako dominującym bohaterem… audiowizualnie, emocjonalnie czy egzystencjalnie…

ZAPRASZAMY.

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny.

Wizja poety Życia w HD CD…

10 października 2019 roku, o godzinie 17:00 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, w sali kinowej, odbędzie się spotkanie z promocją drugiego tomu poezji pt. Życie w HD CD, MIROSŁAWA STRĄGOWSKIEGO. Jest to 60. pozycja wydawnicza w VIII edycji serii:akcent, realizowanej przez szczeciński oddział ZLP w ramach projektu: „III Szczecińskie Promocje Literatury 2019”, a dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin.

Bohater wieczoru to poeta, satyryk, rysownik, animator kultury; pasjonat historii, w tym dziejów Szczecina. Te pasje są inspiracją jego poetyckiej i graficznej twórczości. Fotografie starego Szczecina są wyrazem jego historycznych fascynacji i zderzeniem przeszłości miasta i ludzi z teraźniejszością XXI wieku. A czy codzienność życia jest w HD?

O tym potoczy się rozmowa Autora z Różą Czerniawską-Karcz i sympatykami jego oryginalnej poezji. Naturalnie, z prezentacją multimedialną w tle…, która pozwoli uczestnikom wydarzenia porównać owe jakości Czasu i Słowa.

ZAPRASZAMY.

Możliwość nabycia książek.

Wstęp wolny.

Kossakówny w Szczecinie!

14 czerwca (w piątek) 2019 roku, o godzinie 17.30 w Sali Stefana Flukowskiego w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się niepowtarzalne spotkanie literackie.

Organizatorzy: Książnica Pomorska, Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Oficyna R zapraszają na pierwsze w historii kultury spotkanie badaczy rodziny Kossaków.

Gośćmi Książnicy Pomorskiej będą: prof. Elżbieta Hurnik, specjalistka od Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dr Joanna Jurgała-Jureczka, znawczyni Zofii Kossak, Kapsyda Kobro-Okołowicz, badaczka losów Jadwigi Witkiewiczowej i Rafał Podraza, specjalista od Magdaleny Samozwaniec. Spotkanie poprowadzi Jolanta Liskowacka.

Panel dyskusyjny o Kossakównach, nieodrodnych córkach rodu, będzie okazją do zadania

pytań znakomitym gościom. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa twórczości wybitnych Kossakówien, a udostępniona z zasobów Książnicy Pomorskiej; będzie wystawiony publicznie po raz pierwszy obraz protoplasty rodu Kossaków, Juliusza, a rarytasem spotkania okaże się zapewne nieznane opowiadanie Zofii Kossak, które w archiwach odnalazła kilka tygodni temu dr Jurgała-Jureczka!

Zwieńczeniem spotkania będzie prezentacja publikacji pt. Kossakówny, czyli zbioru czterech gawęd o wybitnych Kossakównach, pióra zaproszonych autorów, a wydana przez Książnicę Pomorską.

Takiego wydarzenia nie można pominąć!

Zapraszamy.

Wstęp wolny

ZA MOMENT WIOSNA…

14 marca 2019 r., o godz. 17.30 odbędzie się w sali multimedialnej w Pałacu Młodzieży, przy Al. Piastów 7 w Szczecinie, 58. wieczór W PAŁACU literacko pn. W KRĘGU KOBIET, W KRĘGU POETEK….

Wydarzenie inauguruje IV Szczecińską Wiosnę Poezji, a tym samym rozpoczyna kolejną edycję projektu realizowanego od kilku lat przez ZLP Oddział Szczecin, pn. Szczecińskie Promocje Literatury, dofinansowanego przez Miasto Szczecin.

Publiczność i sympatyków pałacowych wieczorów zapraszamy na spotkanie z gronem Pań –Poetek związanych z literackim środowiskiem ZLP. Marcowy wieczór będzie ofiarowany Muzom. Do rozmowy w kręgu zasiądzie siedem poetek: nestorka policka Helena Pilarska, Danuta-Romana Słowik ze Stargardu, a ze Szczecina Krystyna Rodzewicz, Barbara Moraczewska-Jankowska, Małgorzata Hrycaj, Magdalena Sowińska i Edyta Rauhut. Krąg kobiet, krąg poetek… zaprezentuje Róża Czerniawska-Karcz, moderatorka spotkania. W wiosennej aurze wybrzmią wiersze odsłaniające siedem światów, siedem stanów emocji, siedem obrazów wrażliwości artystycznej… Tę rozmowę poetycką uświetni swoim śpiewem Aneta Hryckiewicz, która przywoła piosenki z repertuaru znakomitych artystek, m.in. Anny German, Hanki Ordonówny czy Alicji Majewskiej.

To będzie kolejny niezapomniany wieczór, jak zawsze w niepowtarzalnej scenerii pałacowego wnętrza. ZAPRASZAMY!

Wstęp WOLNY.

Możliwość nabycia książek występujących autorek.

Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach i Związek Literatów Polskich / Oddział w Szczecinie zapraszają młodzież oraz miłośników literatury i historii regionu

15 marca (piątek) 2019 o godz. 18 na spotkanie autorskie i rozmowy z Danutą Romaną Słowik, szczecińską poetką, prozatorką, publicystką, animatorką kultury i malarką. Obecnie przebywa w Nadrenii – Palatynacie. Jest autorką powieści pt. „ROZMOWA… Z JEDNEJ NOCY”, wydanej przez ZLP/Oddział w Szczecinie w serii: akcent, Hogben 2017, poruszająca losy szczecińskich bohaterów, Polaków po politycznym wydarzeniu w 1989 roku, jakim był Okrągły Stół. Jest to promocja jej powieści, upamiętniająca 30-lecie po tym wydarzeniu, ale zarówno prezentacji jej dorobku pisarskiego z pasją malarstwa i rysowania włącznie.

Spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”, odbędzie się w Dziale Regionalnym przy ul. Wojska Polskiego 15 (I-piętro).

Po spotkaniu będzie można zakupić książki autorki.

Spotkanie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz, szczecińska literatka.

Serdecznie zapraszamy (wstęp wolny)

ROZPOCZĄĆ LIRYCZNIE KOLEJNY ROK… W INKU

30 stycznia 2019 r.(środa), o godz. 18.00 w sali kinowej i kominkowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie odbędzie się spotkanie promocyjne debiutanckiego tomu poezji Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej. Poetka Zaprezentuje swoją propozycję poezji DO ROZWAŻENIA… Tom wierszy, 57. pozycja w VII edycji serii:akcent,  wydano nakładem ZLP O. Szczecin. A oto kilka słów o tej poezji redaktorki serii i autorki wstępu:

„Nowy poetycki byt. Szczególnie ważny, szczególnie cenny dla Autorki, Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej, która proponuje swój debiutancki tomik pod znaczącym tytułem Do rozważenia… Proponuje go Czytelnikowi poezji, smakoszowi słowa, tropicielowi znaczeń, odkrywcy emocji i degustatorowi smaków życia. Kompozycja tomu nie jest wyszukana, więc nie przytłacza, nie zaskakuje…. Wszak  wszystko się dopiero zaczyna w artystycznej biografii Autorki, więc Poetka na wstępie swojej przygody z poezją (która trwa już nieśmiało, w ukryciu, od dziesiątków lat), zaprasza przede wszystkim do rozważenia… z akcentem artystycznym, jej indywidualnych doświadczeń i odniesień literackich, smaków malarskich, empatii emocjonalnych czy dramatów, czasem też tragedii  egzystencjalnych, subtelnie skrytych między wersami a nie nachalnie ekshibicjonistycznych.

Swoją Do rozważenia… opowieść poetycką komponuje Barbara Moraczewska-Jankowska w niewielkich cyklach tematycznych, które pozornie  tylko są jednoznacznie czytelne, np. na  autorskiej fotografii  pejzażu ze złotymi kaczkami  z dopiskiem DAWNIEJ, bo za tym obrazkiem wyłania się nieoczekiwanie AUTOPORTRET Z ŻALEM (…)  z nadzieją/  złodziejem/  odcieni/  z palety/ złych barw//”.

Owe barwy, nie tylko w kolorze sepii ze starej fotografii, rozbłysną przed oczyma publiczności na ekranie w  przygotowanej prezentacji multimedialnej a wieczór uświetnią muzycznie i rodzinnie Marta Jankowska I Monika Jankowska-Janicka.

Zatem serdecznie

ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

Możliwość nabycia książek

Z ŻÓŁTYM KALENDARZEM …noworocznie W PAŁACU literacko…

17 stycznia 2019 roku o godz.17.30 odbędzie się 57.wieczór W PAŁACU literacko, w cyklu: spotkania z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi.

W Nowym Roku zapraszamy na pierwsze spotkanie autorskie, a będzie nim wieczór ze znanym szczecińskim marynistą, kapitanem Józefem Gawłowiczem. Jednak rozmowa (którą poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz) nie będzie poświęcona, tym razem, jedynie twórczości marynistycznej szczecińskiego pisarza, lecz prezentacji najnowszej książki Autora, a wydanej, w ostatnim kwartale ubiegłego roku, publikacji Niezwykły ANDRZEJ DZIATLIK · Twórczość · Morze · Jego czasy. Według samego Autora – Celem (…) monografii jest przybliżenie [Czytelnikom] człowieka spoza floty, swoją sztuką mocno związanego z morzem. Artysty wielu talentów: rysownika, ilustratora, grafika, znakomitego – o światowej sławie – plakacisty; satyryka, dziennikarza felietonisty; podróżnika.

Kapitan Józef Gawłowicz swoją urzekającą gawędą w stylu „wilka morskiego” znów zabierze Słuchaczy w niepowtarzalnie urokliwe miejsca i… czasy. Posłużą mu do tego karty z Żółtego Kalendarza z Rudobrodym Bosmanem. Artysta Andrzej Dziatlik, mocno związany biografią ze Szczecinem, zapisał się bowiem tym kalendarzem na zawsze w historii PŻM. Książka o Nim dopełni kapitańskie opowieści.

ZAPRASZAMY.

Wstęp wolny.

Możliwość nabycia książki i… kalendarza!

Nowa książka na NOWY ROK…

Jeszcze w Starym Roku 2018 ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH Oddział w Szczecinie oraz KRYSTYNA MAKSYMOWICZ ze swoimi podopiecznymi z Grupy teatralno-wokalnej ESPERO przy Polskim Związku Niewidomych w Szczecinie zapraszają na nietypową promocję nowej książki, która odbędzie się

9 stycznia 2019 roku, o godzinie 18.00 w sali kinowej i kominkowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Powieść Barbary Stenki „Tata, gotuj kisiel!” zrealizowano w formie audiobooka z dofinansowania ze środków Miasta Szczecin.

To będzie nietypowa literacka prezentacja, bo powieść dla dzieci i młodzieży znanej szczecińskiej pisarki, poetki, autorki scenariuszy, słuchowisk i piosenek, Barbary Stenki, zaprezentuje jako książkę mówioną Krystyna Maksymowicz z Grupą ESPERO. Niewidome i niedowidzące panie zachęcone przez Krystynę Maksymowicz, szczecińską aktorkę, wzięły udział w nagraniu powieści. Zamysłem inspiratorki nagrania było oddanie audiobooka przede wszystkim dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo. Lecz odbiorcami audiobooka będą także wszyscy ci, którzy kochają książki.

Dlaczego właśnie „Tata, gotuj kisiel!”? Może dlatego, że… akcja powieści jest umiejscowiona w Szczecinie. Główna bohaterka mieszka w Śródmieściu naszego miasta, ale razem z nią poznajemy także okolice Szczecina: wędrujemy po Tanowie, Głębokim. Spokojne życie Aśki komplikuje się, gdy jej mama postanawia wyjechać na kilka miesięcy do Anglii, a mieszkanie wynająć obcej rodzinie. Dziewczynka razem z ukochaną świnką morską ląduje u babci. Babcia jest kochana, ale to jednak nie mama! Ciągle narzeka, poucza, nie pija „czarnego szampana” i do tego zaczyna chorować! Z odsieczą przybywa tata, którego Aśka nigdy wcześniej nie widziała. Tata, który według mamy jest dzikusem mieszkającym w ciemnym lesie! Czy okaże się brakującym elementem w życiu dziewczynki?

Z całą pewnością słuchacze zyskają odpowiedzi na niejedno pytanie… posłuchają fragmentów powieści, porozmawiają o kulisach powstawania książki mówionej… i otrzymają nagranie!

To będzie interesujący wieczór z nową książką w Nowym Roku.

Do zobaczenia!

Grudniowo i z WOLNOŚCIĄ w roli głównej…

II SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY 2018

13grudnia 2018 r., o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży, przy Al. Piastów 7 w Szczecinie odbędzie  56. wieczór z cyklu W PAŁACU literacko.  To ostatnia promocja tego roku, a w niej prezentacja tomu prozy Roberta A. FLORCZYKA TRZY RAZY WOLNOŚĆ!

Książka to 56. pozycja w VII edycji serii:akcent,  wydana nakładem ZLP O. Szczecin z dofinansowania Miasta Szczecin.

Robert A. Florczyk to szczecinianin, poeta i publicysta, pasjonat historii Szczecina.  Jego najnowsza książka to zbiór opowiadań, których tłem wydarzeń jest właśnie Szczecin oraz jego okolice. Czas jest znamienny, bo to lata 70. i 80. XX wieku naznaczone zrywami niepodległościowymi.  Autor tomu wierszy Brama Portowa ma świadomość miejsca i czasu… Swoich bohaterów umieszcza w znanej sobie przestrzeni rodzinnego miasta. Szczecin staje się ponownie nie tylko miejscem, ale i bohaterem, miastem Wydarzeń z wolnością w tle. Miejscem realnym w swym dramatycznym wymiarze. Centrum przemian… z których idzie odpowiedzialność. Przemian, które dla bohatera staną się przeszłością powracającą w odpowiedzialności za czas, który się staje

Szczególnie znaczący jest tekst w relacji ze spotkania młodego Autora i jego kolegów z Tadeuszem Różewiczem we Wrocławiu 13 grudnia 1982 roku. To wydarzenie zostawiło ślad nie tylko w pamięci ówczesnych studentów, ale skutkowało wierszem PRZYSZLI ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ  w zapisie samego Poety. Jednakże, aby Odbiorca nie odniósł wrażenia patetycznego potraktowaniu tematu z WOLNOŚCIĄ w tle, zapewniam, że specyficzny styl, dystans epicki  nacechowany ironią, często z dużą dawką humoru w kreowaniu groteskowych postaci czy sytuacji, tworzą lekturę książki niezwykle przyjemną.

Rozmowę  z Autorem poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz, a literackie wątki prezentowanej prozy uświetni grą na altówce Marta Korzekwa, absolwentka szczecińskiej Akademii Sztuki. Wyboru  utworów muzycznych dokona opiekun artystyczny młodej altowiolistki, Zenon Lach.

 

To będzie, jak zawsze (!) niezapomniany wieczór W PAŁACU literacko.

 

ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

Możliwość nabycia książek