ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH ODDZIAŁ W SZCZECINIE

 

Zarząd Oddziału ZLP w Szczecinie

Prezes Oddziału Leszek Dembek

Wiceprezes Oddziału Krystyna Rodzewicz

Członek zarządu Justyński Artur

Sekretarz Oddziału Małgorzata Hrycaj

Komisja Rewizyjna Oddziału

Przewodniczący Zbigniew Jahnz

Wiceprzewodniczący Józef Gawłowicz

Sekretarz Danuta R. Słowik

Terenowy Sąd Koleżeński

Prezes Janusz Krzymiński

Wiceprezes Robert Florczyk

Sekretarz Aleksandra Petrusewicz

LISTA CZŁONKÓW I KANDYDATÓW SZCZECIŃSKIEGO ODDZIAŁU ZLP

CZŁONKOWIE

Róża Czerniawska-Karcz

Małgorzata Goluda

Marek Rudnicki

Janiczak Bogusław

Dominiczak T. Barbara

Duboniewicz Andrzej

Gałuszko Waldemar

Grabowska Ewa

Grycner Włodzimierz

Petrusewicz Aleksandra

Pilarska Helena

Podraza Rafał

Małgorzata Hrycaj

Jakubczak Anna

Florczyk Robert

Sowińska Magdalena

Rauhut Edyta

KOŁO KANDYDATÓW DO ZLP

Chabowska Katarzyna

Gierszal Zdzisława

Kokorzycki Sławomir

Lach-Ceraszyński Zenon

Mirowski Mirosław

Moraczewska-Jankowska Barbara

Pawłowski Piotr

Sepuco Danuta

Siedlecki Adam

Sobkiewicz Teofil Józef

Strągowski Mirosław

Szymańska Leokadia

SYMPATYCY

Hryckiewicz Aneta

Kaczmarski Janusz

Murat Joanna

Napiórkowski Maciej

Rapior Stanisław

Rauhut Adrianna

Wasilewski Waldemar

Anna Jakubczak

Anna Jakubczak

Poetka, publicystka, animatorka kultury, copywriterka, toastmasterka, założycielka portalu ukochajsiebie.pl oraz coach. Organizatorka wydarzeń kulturalnych oraz współinicjatorka inicjatywy PechaKucha Szczecin Nights – szczecińskie wieczory pasji. Propagatorka i inicjatorka wydarzeń marynistycznych.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Szczecińskim (2020 r.), studia podyplomowe na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej na kierunku psychologia zdrowia i rozwoju (2021 r.) oraz Akademię Profesjonalnego Coacha również na tej samej uczelni (2024 r.). Mentor wystąpień publicznych w projekcie Odyssey.

W latach 2017-2018 prowadząca audycję Let’s Rock! w Akademickim Radiu Pomorze. Autorka trzech zbiorów poetyckich: Ars Poetica (2Kings&Luv Publishers, Londyn 2013), Rozmowy Nocą (Acomitam, Marki 2020) oraz Z wnętrza (seria:akcent, Hogben, Szczecin 2021). Od 2022 r. członkini Związku Literatów Polskich.

Danuta Sepuco

Danuta Sepuco (1958)

Poetka, pedagożka, dziennikarka. Szczecinianka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, magister pedagogiki. Studia podyplomowe o kierunkach: socjoterapia, zarządzanie i organizacja w oświacie, autyzm oraz kurs dziennikarstwa. W dziennikarstwie zadebiutowała w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku współpracą z „Gazetą na Pomorzu” – dodatkiem lokalnym „Gazety Wyborczej”. W latach 1993–1999 w prywatnych telewizjach „Morze” i „Bryza”. Autorka reportaży, programów studyjnych ”na żywo”, magazynów informacyjnych, społecznych, kulturalnych, interwencyjnych o tematyce społecznej, politycznej, oświatowej, artystycznej, kulturalnej, ekologicznej. Współpracowała z telewizją RTL7, produkując reportaże. Pracowała i współpracowała z gazetami i czasopismami: „Szczecin z Niedzieli na Niedzielę”, „Nowy Kurier”, „Hallo Szczecin”, „Punkt Widzenia”, „Gazeta Szczecińska”. Autorka serwisu informacyjnego w lokalnej TV 7. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”.

W latach 2009-2014 pracownik ośrodka edukacyjnego oraz nauczycielka akademicka. Od 2017 r. nauczycielka, terapeutka. Posiada uprawnienia Ministerstwa Kultury w dziedzinie teatr.

W 1986 r. zdobyła I miejsce w Zamkowym Turnieju Jednego Wiersza – „Zaduszki Poetyckie”. W Kole kandydatów przy oddziale szczecińskim Związku Literatów Polskich. Od 2019 r. sekretarz redakcji rocznika “Pryzmat Literacki”, wydawanego przez ZLP Oddział w Szczecinie.

Edward Siekierzyński

Edward Siekierzyński (1950-2022)

Poeta, prozaik, eseista, malarz, rzeźbiarz, medalier. Od 1970 roku uprawiał malarstwo i rzeźbę, zajmował się też literaturą, tworzył poezje i prozę. Miał wiele wystaw indywidualnych swoich prac malarskich i rzeźbiarskich (depozyty znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, inne prace w zbiorach prywatnych w Anglii, USA, Francji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Szwajcarii, Szwecji, Ugandzie oraz w Rosji, Białorusi i Ukrainie).

Wydał cztery tomy poetyckie: Tło (2004), Nadrodzaj – opowiastki dla wypoczętych intelektualnie i bogatych (2004), Jak daleko jest blisko (2015); WSTĘP! CAŁE ZDANIE? I… (2019). Ponad 30 tomów prozy i poezji przygotował do druku.

Jego twórczość poetycka była publikowana w licznych antologiach. W 1996 roku zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia Szczecin na opowiadanie „Z latarnią morską w tle”. Nagrodzone opowiadanie pod tytułem Światło Nvena zrealizowano jako słuchowisko radiowe, z muzyką Wojciecha Kilara, w reżyserii Sylwestra Woronieckiego.

Od 2005 roku należał do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (2016-2017).

Ewa Grabowska

Ewa Grabowska

Reżyser, literat, tłumacz i manager. Magister teatrologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; studia filmowe w byłej Jugosławii. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce jako kierownik literacki i reżyser oraz z teatrami za granicą. Przez wiele lat współpracowała z Józefem Szajną, była jego asystentką i tłumaczką jego sztuk. Wraz z nim zrealizowała w Dubrowniku sztukę pt. Dante II. Przed jego śmiercią zrealizowała z nim film Prawda i kłamstwo podobne są z twarzy, będący jego życiowym credo. Autorka sztuk teatralnych: Szkarłatna róża, Legenda o św. Eufemii, Orestes naszych czasów, Czas Dioklecjana, Dante, Nokturn. Na podstawie jej scenariuszy powstały filmy dla niemieckiej Polonii o sanktuariach maryjnych w Licheniu i Heede. Stale współpracuje z Wytwórnią Filmową FORUM oraz państwową telewizją w Sarajewie. Jest redaktorką w tv chorwackiej, z którą zrealizowała cykl reportaży Tajemnicza Istria oraz fabularyzowany reportaż Czarowna splicka noc i film o Chorwacji Magiczne wagary, także Orestes naszych czasów. W czasie wojny w Jugosławii była korespondentem wojennym w okupowanej Bośni. Dla Urzędu Marszałkowskiego w Riece i Europejskiego Korytarza Transportowego w Polsce nakręciła film w wersji polskiej i chorwackiej Lovran – miasto tajemnic. Jej filmy to: Powrót do Sarajewa, cykl reportaży z okupowanego Sarajewa oraz o powstaniu Bośni i Hercegowiny. Do końca stanu wojennego w Polsce pracowała zagranicą pod pseudonimami Vršić Eva oraz Fetamaćić Sanela. Od lat współpracuje z TVP Historia i TVP Kultura. Obecnie przygotowuje sztukę Była dziewiąta oraz jej wersję filmową w telewizji chorwackiej.

Członkini Związku Literatów Polskich i sekcji reżyserskiej Związku Artystów Scen Polskich.

Józef Gawłowicz

Józef Gawłowicz (1942)

Pisarz marynista, publicysta. Kapitan żeglugi wielkiej. W 1962 r. ukończył wydział nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, w 1976 r. uzyskał patent kapitański. Dowodził wieloma statkami polskimi i pod obcymi banderami, m.in. w Hongkongu i Arabii Saudyjskiej. Wykładał astronawigację w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. W latach 1963-1989 był tajnym kurierem paryskim Kultury do Polski. Publikował w Kulturze pod pseudonimami: Adam Tukubar (Chińskie wędrówki), Paweł Sowa (Pamiętnik znaleziony w Bochni), Sindbad Żeglarz (Hawana, czyli traktat o kontrabandzie). Autor wielu publikacji naukowych, powieści i opowiadań morskich: Awantury afrykańskie (1995), Opowieści nawigacyjne (1988, wyd. czeskie 2011), książka wyróżniona nagrodą im. Josepha Conrada, Awantury u Neptuna (1995), Byłem kurierem Giedroycia (1998), Gejsza z Osaki (2000), Biała fregata (2002), Strzał w skroń (2011), wspólnie z Adrianem Pozarzyckim wydał Światłocienie Kopernika (2013), w 2016 r. wydał monumentalną księgę Morski kurier Giedroycia (zawierającą jego korespondencję z redaktorem Kultury paryskiej, w czasie 26 lat przemytu bibuły do kraju, jako tajny kurier), w 2023 r. – drugie, jubileuszowe wydanie Światłocieni Kopernika. Był prezesem dwóch kadencji szczecińskiego oddziału ZLP.

Krystyna Rodzewicz

Krystyna Rodzewicz

Szczecinianka. Inżynier budownictwa z wykształcenia (studia magisterskie na Politechnice Szczecińskiej) i praktyki. Menedżerka po francuskojęzycznych studiach podyplomowych Zarządzania Systemami Przemysłowymi (z dyplomem École Centrale Paris). Stypendystka programu Wspólnoty Europejskiej TEMPUS we francuskiej École Centrale de Lyon. Pisarka z magisterium (o specjalności strategie narracyjne) uzyskanym na Uniwersytecie Szczecińskim.

Publikowała: wiersze, reportaże, wywiady, opowiadania i eseje w periodykach (m.in. „Morze i Ziemia”, „Kurier Szczeciński”, „Dialogi”, „Poezja Dzisiaj”, „Pryzmat Literacki”) oraz wielu antologiach.

Wydała książki: Indeks Szczęścia (2015) – zbiór wierszy, Na północ od Bieguna Północnego (2016) – proza poetycka, Pytania z głębi (2017) – powieść, Europo… Europa! Abordaże i przypowiastki (2018) – zbiór prozatorski, Abordaże szczecińskie (2020) – zbiór prozatorski.

Magdalena Sowińska

Magdalena Sowińska

Szczecinianka. Poetka, pisarka, bajkopisarka, autorka tekstów piosenek, rysowniczka, malarka. Technik reklamy, teolog, pedagog specjalny. Autorka czterech tomów poetyckich: „Krzyk światła” (Szczecin 2012), „Transfuzja białej ciszy” (Szczecin 2015), „Unboxing serca” (Szczecin 2019), RETROspekcja (2021). Z racji swego zawodu – pedagog specjalny (rewalidacja i wspomaganie osób z autyzmem i zespołem Aspergera, oligofrenopedagogika) – jest również autorką bajek terapeutycznych. Pracuje w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. Obecnie studiuje psychologię oraz fotografię i multimedia. Członkini Związku Literatów Polskich.

Swoje wiersze publikowała w antologiach: Oficyny Wydawniczej „MAK” – Drzewo dobrej nadziei (2001), Dziękczynienia (2002), Pod niebem Arkadii (2003), W blasku świec (Police 2014), ZLP Oddział Szczecin – „Przepływający świat słowa” (2017), w międzynarodowej antologii Metafora współczesności (Ridero 2022) oraz w Ocalone. Antologia wierszy poświęconych pamięci ofiar wojny (Opole 2023), w periodykach: „Pegazie Lubuskim” (2013), „Dialogach” (2013), „Poezji Dzisiaj” nr 120 (2016), „Pegazie Polickim”, „Rewirach” (2021). Tłumaczone na język niemiecki i ukraiński.

Laureatka II Przeglądu Literackich Impresji Filmowych, zorganizowanego w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji (2019).

Pasjonuje się wokalistyką, tworzeniem impresji filmowych, rękodziełem artystycznym i dekoracją wnętrz.

Marek Rudnicki

Marek Rudnicki

Urodził się 1 sierpnia 1952 r. w Słupsku. Wykształcenie wyższe – informatyk-cybernetyk.

Dziennikarz i redaktor kilku tytułów prasowych, informatyk i ekonomista, którego pasjami są historia i paleoastronautyka. W okresie pierwszej „Solidarności” aktywny studencki działacz opozycyjny. Pełnił funkcję przewodniczącego Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Szczecińskiej WIET oraz wiceprzewodniczącego w okresie strajków studenckich. Ukończył specjalistyczny kurs techniczno-zawodowy dla dziennikarzy opozycyjnych i wydawców Związku Włoskiej Prasy Periodycznej (UNIVERSITA’ DEGLI STUDI DI URBINO, FACOLTA’ DO MAGISTERO).

Po roku 1989 był rzecznikiem prasowym Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”. Współinicjował reaktywowane w 1989 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział Szczecin. Współprowadził warsztaty dziennikarskie dla młodzieży białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Współpracował z kilkoma pismami, w tym „Młoda Polska”, „Solidarność’ 80”, „Przedsiębiorca Zachodniopomorski”, „Baszta”. W latach 1987-1990 był dziennikarzem Tygodnika Wybrzeża „Morze i Ziemia”. Następnie w latach 1991-2019 pracował jako dziennikarz w „Głosie Szczecińskim”.

Laureat wielu wyróżnień, w tym nagrody „Ostrego Pióra” Business Centre Club, tytułu „Dziennikarza Roku” w konkursie organizacji dziennikarskich SDRP Pomorze Zachodnie i SDP, Nagrody im. Bogdana Czubasiewicza oraz w Konkursie Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP. Autor kilkuset publikacji dotyczących tajemnic historii i odkryć z pogranicza nauki nieakademickiej.

Jako pisarz (podpisujący się Marek Boszko-Rudnicki) spotyka się z dużym uznaniem, choć nie tworzy wielu książek. Twierdzi, że twórczość to nie fabryka gwoździ, wymaga czasu i przemyśleń. Te, które powstały, spotkały się z pochlebnymi opiniami zarówno czytelników, jak i krytyków. Spod jego pióra wyszły „Kołowrót dziejów” i „Bękarty bogów”, powieści o tematyce paleoastronautycznej. Jest też autorem cyklu thrillerów o przygodach dziennikarza uwikłanego w działania służb specjalnych: „Szpony diabła”, „Remedium 111” i „Krwawy bursztyn” oraz serii przygodowej, umiejscowionej w okresie wojny polsko-bolszewickiej, w której przemycił niecodzienne przeżycia jego dziadków, legionistów Piłsudskiego – „Vakho. Wilcze szczenię” i „Vakho. Czerwone wrota” (w przygotowaniu „Vakho. Ucieczka do piekła”). Aktualnie czeka na wydanie najnowsza powieść „Shang. Kolce róży”, thriller z elementami political fiction o przetrwaniu w czasach zarazy. To swoiste studium rozgrywek między wywiadami państw, które uchodziły dotąd za sojuszników. Zawiera elementy krwawej wojny, która dziś toczy się na Ukrainie oraz kwestię mylnych decyzji podejmowanych w centrach wojskowych, w których decyzje sztabów oparto o komputer kwantowy i sztuczną inteligencję SI.

Róża Czerniawska-Karcz

Róża Czerniawska-Karcz (1950)

Polonistka, z 35-letnim stażem (20 lat pracy z uczniami niepełnosprawnymi, w tym niewidomymi) w szczecińskich szkołach. Uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Emerytowana nauczycielka.

Poetka i publicystka. Autorka 15 książek.

Poezja: po prostu wiersze… (Kraków 1999), jak słońce w kroplach… (Kraków 2000), makijaż jesienny… (Szczecin 2001), Sny motyli (Szczecin 2002), Strofy Księżycowej Pani (Szczecin 2002),Tulipanowe pejzaże (Szczecin 2004), A w moim oknie kwitnie jesień (Szczecin 2006), …w kropli Czasu (Szczecin 2010), skrawki Czasu (ZLP, seria:akcent, Wyd. Akcydens, Szczecin 2013), Namaluj mnie (ekfrazy do J. Vermeera) (ZLP, seria:akcent, Wyd.hogben, Szczecin 2014), zapytaj jabłoni… ( ZLP, seria:akcent, Wyd. hogben, Szczecin 2017), pisać przyjaźń (ZLP, seria:akcent, Wyd. hogben, Szczecin 2019).

Proza: Madzia i… Magdalena, czyli o Samozwaniec inaczej, Rafał Podraza, Róża Czerniawska-Karcz, (Oficyna R, 2017), Z akcentem na… wybór esejów (Oficyna R, Szczecin 2018), W PAŁACU literacko retrospekcja (Wyd. hogben, Szczecin 2020), autorka Albumu dokumentującego działalność 10 lat spotkań literackich w Pałacu Młodzieży, Rozmyślam Słowa… (ZLP, seria :akcent, Wyd.hogben, Szczecin 2023). Współautorka dwóch zeszytów literackich „Twórca i odbiorca Poezji w erze multimediów” pod redakcją prof. Anieli Książek -Szczepanikowej (Łódź 2016).

Współautorka licznych antologii i almanachów literackich, w których zaznacza swoją poetycką obecność, publikując swoje wiersze oraz teksty prozatorskie (eseje, recenzje, artykuły publicystyczne), także na łamach prasy krajowej, regionalnej i szczecińskiej.

Redaktorka w kolegium red. Miesięcznika Pedagogicznego Dialogi (2005-2022), serii:akcent, wydawanej nakładem ZLP O. Szczecin (85 pozycji wydawniczych w latach 2012-2023) .

Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, kadencja 2011-2015. Skarbnik Zarządu ZLP Oddział Szczecin, kadencji 2015-2019.

Animatorka kultury w środowisku Szczecina regionu i kraju. Jurorka w ogólnopolskich, regionalnych i szczecińskich konkurach literackich i recytatorskich, w których odkrywa i promuje młode talenty literackie, w tym poetyckie.

Inicjatorka, realizatorka cyklu 95 wieczorów literackich W PAŁACU literacko – organizatorka spotkań z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi we współpracy z Pałacem Młodzieży-PCE w Szczecinie (2010-2023)

Zbigniew Jahnz

Zbigniew Jahnz

Szczecinianin od urodzenia. Plastyk, parający się grafiką komputerową, ilustratorstwem, projektowaniem medali, odznak, plakatów i innych małych form grafiki użytkowej. Malarstwem sztalugowym. Animator kultury, fotografik. Były żołnierz zawodowy. Zwiadowca z wieloletnim stażem. Wychowawca młodzieży. Trener. Instruktor sztuki walki z stopniem wtajemniczenia 3 dan. Szkolił między innymi komandosów, harcerzy z drużyn obronnych, czy ostatnimi laty karateków z klubu karate „Bushikan” i panie w ramach kilkumiesięcznych kursów samoobrony. Współorganizator Mistrzostw Świata Dzieci i Młodzieży Karate WUKF (2014), Pucharu Świata Karate WUKF (2020) i Mistrzostw Świata Karate WKA (2022), które odbyły się w Szczecinie.

Członek Związku Literatów Polskich. Pisze jak mówi: niemal od zawsze. Pierwsze próby literackie sięgają czasów licealnych. Uczestnik wielu konkursów literackich. Wielokrotnie wyróżniany. Publikował swoje utwory w warszawskim czasopiśmie społeczno-kulturalnym „Własnym Głosem”, szczecińskim „eleWatorze”, polickim „Pegazie Poetyckim” oraz w almanachach poetyckich: „Ikebana wiersza”, „Przestrzeń pod stopami”, „Spojrzenia”, „Czas”, „W blasku świec”. Wydał pięć tomików wierszy: „Klamra czasu” (2012), „Katharsis” (2014), „Zapętlenia” (2015), „Pomroki” (2016), „Jestem”

(2021).