VII Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza Od Morza do Tatr

TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA 2023

W środę, 12 lipca 2023 r. w szczecińskim INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych miał miejsce VII Turniej Jednego Wiersza, wpisujący się corocznie w ramy Szczecińskiej Wiosny Poezji.

Ze względu na sprzyjającą pogodę turniej odbył się w przestronnym ogrodzie, należącym do INKU. Tam też wybrzmiały utwory dziesięciu poetek i dwóch poetów, przeplatane wierszami polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej, wykonywanymi przez Iwonę Waligórską do własnej muzyki, przy akompaniamencie gitary. Zmagania uczestników oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszły: Róża Czerniawska – Karcz (poetka, eseistka, polonistka, redaktorka serii: akcent, animatorka kultury), Krystyna Maksymowicz (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, doktor sztuki w szczecińskiej Akademii Sztuki, specjalizująca się w logopedii artystycznej) oraz Danuta Sepuco – sekretarz konkursu (pedagożka, dziennikarka, sekretarz redakcji „Pryzmatu Literackiego”).

W tym roku pretendenci do zdobycia głównej nagrody – pięknej statuetki – przybyli głównie z regionu zachodniopomorskiego, w większości ze Szczecina, z szeregów Związku Literatów Polskich. Pojawiła się również poetka z zaprzyjaźnionego Regionalnego Stowarzyszenia Literacko–Artystycznego, działającego w Policach. Turniej gościł także uczestniczki ze Stargardu i Dobiegniewa. Dłuższą drogę od nich pokonała tylko poetka mieszkająca obecnie w Norwegii.

Dopisała publiczność, reagująca żywo zarówno na poezję recytowaną, jak i śpiewaną. Oprócz strawy dla ducha, w przerwie po części konkursowej wszyscy mogli raczyć się doskonałymi wyrobami cukierniczymi.

W tym roku autorzy wierszy zaprezentowali bardzo wyrównany, wysoki poziom zarówno ze względu na walory artystyczne utworów, jak i sposób ich wykonania. Jury miało trudne zadanie, by wyłonić laureatów. Zwyciężczynią Turnieju została Monika Miłosz z Dobiegniewa, wykonująca wiersz „Kapłanka samotności”, a trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Aneta Gawriłow ze Szczecina (za wiersz „zbity dotyk”), Aneta Hryckiewicz z Oslo (za wiersz „cierpliwość”) oraz Piotr Krzymieniecki ze Szczecina (za wiersz „cisza nasza”).

Publiczność nagrodziła wszystkich uczestników konkursu gromkimi brawami za ogromną dawkę wzruszeń i estetycznych doznań. Laudacje otrzymała również Iwona Waligórska za stworzenie wykwintnej oprawy muzycznej dla poetyckich zmagań. Wiersze przez nią śpiewane stanowiły szczególnie mocny akcent ze względu na trwający właśnie rok Wisławy Szymborskiej.

Podziękowania należały się jury, ale również obecnym i nieobecnym osobom wspomagającym co roku organizację konkursu, takim jak: Adrianna Rauhut, (projekty graficzne plakatów i dyplomów), Zbyszek Jahnz (wydruk dyplomów i obwolut), a także główny fotograf Janusz Słowik, czy uzupełniający dokumentację Leokadia Szymańska i Robert Florczyk. Tegoroczna edycja konkursu znalazła uznanie Miasta Szczecina, które rokrocznie wspiera finansowo to wydarzenie, jako integralną część VII SZCZECIŃSKICH PROMOCJI LITERATURY 2023.

Turniej Jednego Wiersza zakończył się tradycyjnie pieśnią „Pamiętajcie o ogrodach” do słów Jonasza Kofty, z muzyką Jana Pietrzaka. Wytrwali miłośnicy poezji mogli jeszcze zasiąść w kręgu i wziąć udział w Rozmowie Lirycznej, której niezwykle ciepłą i wzruszającą atmosferę nadały wiersze Edwarda Siekierzyńskiego, przedstawione przejmująco pięknie przez Różę Czerniawską–Karcz.

A Turniej przygotowała, prowadziła i w powyższych słowach opisała Małgorzata Hrycaj.